Prezident USA Richard Nixon odstúpil po afére Watergate

TASR, 9. januára 2018 7:24

9. januára uplynie 105 rokov od jeho narodenia.

Americký politik a štátnik Richard Milhous Nixon sa narodil 9. januára 1913. Zaplietol sa do škandálu Watergate, preto v roku 1974 odstúpil z postu prezidenta USA. Zomrel 22. 4. 1994. Foto: TASR


Washington/Bratislava 9. januára (TASR) - Americký politik a štátnik Richard Nixon bol 37. prezidentom Spojených štátov amerických v rokoch 1969-1974. Ako prvý prezident v dejinách USA zo svojho postu v roku 1974 odstúpil, keď sa zaplietol do škandálu Watergate. V utorok 9. januára uplynie 105 rokov od jeho narodenia.

Počas jeho pôsobenia v úrade amerického prezidenta okrem iného nadviazal styky s komunistickou Čínou, inicioval rozhovory o odzbrojení a pokúšal sa čestne ukončiť Vietnamskú vojnu (1964-1975), čo sa mu napokon nepodarilo kvôli afére Watergate. Jeho kroky vo vnútornej politike sú dodnes hodnotené rozporuplne.

Richard Milhous Nixon sa narodil 9. januára 1913 v Yorba Linda v americkej Kalifornii. O jeho detstve a dospievaní sa toho veľa nevie, údajne vyrastal v skromných pomeroch. Vyštudoval právo a ako advokát aj krátko pôsobil. Počas druhej svetovej vojny slúžil v armáde ako dôstojník vojenského námorníctva, v roku 1945 sa vrátil k advokátskej praxi.

Politická etapa života Richarda Nixona sa začala v roku 1946, keď bol zvolený za poslanca Snemovne reprezentantov. V roku 1950 sa úspešne uchádzal o jedno z dvoch kresiel štátu Kalifornia vo federálnom Senáte. V období prezidentovania Dwighta D. Eisenhowera zastával osem rokov (1952-1960) funkciu viceprezidenta USA.

O post prezidenta Spojených štátov amerických sa Nixon po prvýkrát uchádzal v roku 1960. Vtedy ho tesne porazil John Fitzgerald Kennedy. V prezidentských voľbách v roku 1968 však už kandidáta demokratov porazil a o štyri roky neskôr opäť zvíťazil. Vo funkcii 37. prezidenta Spojených štátov amerických pôsobil v rokoch 1969 až 1974.

Počas Nixonovho funkčného obdobia došlo k normalizácii vzťahov medzi USA a Zväzom sovietskych socialistických republík (ZSSR) a Čínou. Inicioval dohody o znížení počtu strategických zbraní SALT I. Začal tiež so sťahovaním amerických vojakov z Vietnamu, ale zároveň rozšíril bombardovanie na susedné štáty Kambodžu a Laos. V roku 1971 rozhodol o tom, že USA opustia Brettonwoodský medzinárodný menový systém.

O prezidentské kreslo pripravil Richarda Nixona odpočúvací škandál vo washingtonskom hotelovom komplexe Watergate a pokus jeho administratívy zatajiť svoj podiel na ňom. Polícia zadržala 17. júna 1972 piatich mužov, ktorí sa pokúsili vlámať do úradu Národného demokratického výboru v komplexe Watergate. Votrelci sa pokúsili nainštalovať v hlavnom stane demokratov odpočúvacie zariadenie a odfotografovať rôzne dokumenty. Pokus o krádež viedol k odhaleniu politického špehovania, úplatkov a sabotáží.

Do škandálu bola zapletená aj Republikánska strana, FBI, CIA, ministerstvo spravodlivosti, generálny prokurátor, Biely dom a dokonca aj prezident USA. V lete roku 1974 bolo začaté vyšetrovanie prezidenta Nixona a iniciovaný ústavný proces jeho odvolania z dôvodu marenia spravodlivosti, zneužitia právomoci a pohŕdania americkým Kongresom. Nixon na funkciu hlavy štátu rezignoval 9. augusta 1974. Urobil tak ako prvý prezident v dejinách USA. Jeho nástupca Gerald Ford mu po prevzatí moci udelil milosť.

Svoje posledné roky prežil podobne ako iní bývalí americkí politici. Písal knihy o svojom pôsobení vo verejných funkciách a o zahraničnej politike. Nixonovo renomé v oblasti zahraničnej politiky po zvyšok jeho života hojne využívali i nasledujúci americkí prezidenti, a to bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

Richard Nixon zomrel 22. apríla 1994 vo veku 81 rokov v americkom New Yorku.Téma TASR