Pred 50 rokmi zomrel nemecký konzervatívny štátnik Konrad Adenauer

TASR, 19. apríla 2017 6:55

Nemecký kresťanskodemokratický politik Konrad Adenauer bol prvým kancelárom Nemeckej spolkovej republiky (NSR).

Berlín 18. apríla (TASR) - Od jeho úmrtia uplynie v stredu 50 rokov.

Prvý kancelár NSR sa postavil na čelo vlády novovytvoreného štátu 15. septembra 1949 po druhej svetovej vojne. Za kancelára bol zvolený ešte trikrát a vojnou zruinované Nemecko doviedol k hospodárskemu zázraku. Vo funkcii pôsobil do 15. októbra 1963.

Konrad Adenauer sa narodil 5. januára 1876 v Kolíne nad Rýnom do tradičnej katolíckej rodiny. Po štúdiách práv a politických vied sa venoval advokácii, neskôr pôsobil vo viacerých funkciách v komunálnej politike. V roku 1917 sa stal primátorom v rodnom meste. Úradu ho v roku 1933 zbavili nacisti, ktorí ho počas druhej svetovej vojny niekoľko mesiacov väznili.
Konrad Adenauer Foto: TASR

Začiatkom decembra 1945 sa skončilo Adenauerovo politické vyhnanstvo, keď mu americká vojenská vláda zrušila zákaz činnosti. V novej politickej strane Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) urobil rýchlu kariéru. Na čele s ním potom koalícia CDU s Kresťanskosociálnou úniou (CSU) vyhrala voľby do Spolkového snemu (Bundestag) ešte trikrát.

Vo funkcii kancelára Adenauer postupne uskutočňoval svoje ambiciózne zahraničnopolitické ciele. Tým hlavným bola integrácia NSR do západoeurópskeho politického a ekonomického systému. Bol jedným z otcov spoločnej Európy. Pri nástupe do funkcie kancelára NSR si zaumienil urobiť zo Západného Nemecka partnera, ktorý bude v zväzku európskych krajín prijateľný a rešpektovaný. A podarilo sa. Spolu s predstaviteľmi Francúzska, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska podpísal 25. marca 1957 Rímske zmluvy, ktoré položili základy dnešnej Európskej únii.

Predtým však Konrad Adenauer podpísal Parížske dohody z 23. októbra 1954, ktoré znamenali uznanie plnej suverenity NSR. Dňa 5. mája 1955 sa tak NSR stala nezávislým štátom a o štyri dni neskôr v tom istom roku aj členom Severoatlantickej aliancie (NATO).

Ďalším jeho politickým úspechom bolo ukončenie vojnového stavu so Zväzom sovietskych socialistických republík, nadviazanie diplomatických stykov s ním a návrat vojnových zajatcov. Za veľmi dôležité kancelár NSR považoval vybudovanie nového vzťahu k Francúzsku. Francúzsky prezident Charles de Gaulle a Konrad Adenauer spolu dosiahli historický zvrat. V roku 1963 bývalí úhlavní nepriatelia Nemecko a Francúzsko podpísali zmluvu o priateľstve, ktorá sa stala dôležitým míľnikom na ceste k európskej integrácii.

Kancelár Konrad Adenauer bol v generácii politikov v Nemecku i v zahraničí najstarší. Do úradu spolkového kancelára NSR nastupoval, keď mal 73 rokov, a opúšťal ho v roku 1963 ako 87-ročný. Jeho pozíciu na domácej scéne vtedy oslabila aféra vyvolaná zásahom polície proti novinám Der Spiegel. Predsedom CDU zostal do roku 1966.

Nemecký konzervatívny štátnik Konrad Adenauer zomrel 19. apríla 1967 v Rhöndorfe neďaleko Bonnu vo veku 91 rokov.

Téma TASR