Pred 205 rokmi sa narodil obdivovaný, ale aj odmietaný Richard Wagner

TASR, 22. mája 2018 6:59

Je presne tým typom umelca, pri ktorom je náročné oddeliť umeleckú genialitu od osobných názorov a postojov skladateľa.

Lipsko/Bratislava 22. mája (TASR) - Už 205 rokov uplynie v utorok 22. mája od narodenia nemeckého hudobného skladateľa Richarda Wagnera, ktorého si svet pripomína nielen ako výnimočného umelca a reformátora opery, ale aj ako kontroverznú osobnosť. Wagner sa totiž netajil svojim antisemitizmom. Je presne tým typom umelca, pri ktorom je náročné oddeliť umeleckú genialitu od osobných názorov a postojov skladateľa.
Foto: the100.ru

Operné diela Richarda Wagnera sú spojením hudby a dramaticko-divadelného umenia. Jeho hudobná dráma je vyjadrením filozofickej predstavy sveta a postavy v jeho operách symbolizujú mytologické alebo filozofické posolstvo. Bol to Wagner, ktorý napríklad prišiel s myšlienkou, že v hľadisku má byť počas predstavenia tma a svetlo má svietiť len hudobníkom, ktorých umiestnil do orchestrálnej jamy. Medzi jeho najväčšie opery patria: Blúdiaci Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Tristan a Izolda či veľkolepá tetralógia Prsteň Nibelungov.

Pri príležitosti 200. výročia skladateľovho narodenia zaradila v roku 2013 do svojho programu Opera Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave Wagnerovu operu Lohengrin. Štátne divadlo (ŠD) Košice zase v roku 2017 uviedlo ako prvé na Slovensku operu Richarda Wagnera Víly, ktorú zložil ako 20-ročný a je prvou dokončenou operou slávneho skladateľa.

Richard Wagner sa narodil 22. mája 1813 v nemeckom Lipsku. Vyrastal v umeleckej rodine a jeho vášeň pre hudbu sa prebudila, keď spoznal Beethovenovu tvorbu. Neskôr ako skladateľ viedol dosť nákladný život a často bol zadlžený. Aj preto, aby sa vyhol veriteľom, veľa cestoval. Wagnerove cesty viedli z Nemecka do Rigy v Pobaltí (vtedy patrila cárskemu Rusku) a odtiaľ loďou až do Francúzska.

V Paríži sa Wagenerovi podarilo dokončiť operu Rienzi, ktorú s veľkým úspechom uviedli v nemeckých Drážďanoch. Ďalšia jeho opera Blúdivý Holanďan už taký úspech nemala, ale priniesla mu menovanie za dvorného kapelníka. V roku 1848 sa zúčastnil revolúcie, kvôli čomu bol nútený Nemecko opustiť a usadil sa vo švajčiarskom Zürichu. Tu zložil opernú tetralógiu Prsteň Nibelungov a operu Tristan a Izolda. Vďaka amnestii sa vrátil do vlasti, kde sa jeho patrónom stal bavorský kráľ Ľudovít II. S jeho podporou sa Wagnerovi podarilo vybudovať v meste Bayreuth legendárne Festivalové divadlo, v ktorom sa od roku 1876 koná každé leto festival Wagnerovej hudby.

Wagner je dodnes známy nielen výnimočnými operami, ale aj fanatickým antisemitizmom. Svoje antisemitské názory vyjadril napríklad v známej eseji Židovstvo v hudbe (Das Judenthum in der Musik), v ktorej tvrdil, že Židia sú podľa neho Nemcom cudzí, a to nielen výzorom, správaním, ale aj svojím umením. Vraj tvoria iba plytké diela, keďže nie sú v kontakte s ozajstným duchom nemeckého národa. Možno aj preto patril k najobľúbenejším skladateľom nemeckého nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Wagnerova veľkolepá hudba sa tak nevyhla zneužitiu zo strany nemeckej nacistickej propagandy.

Uvádzanie monumentálnych opier či iných orchestrálnych diel Richarda Wagnera sa dodnes stretáva aj s odmietavými postojmi. Jeho hudba je takmer absolútnym tabu v Izraeli. Doteraz sa tam neuskutočnil ani jeden koncert venovaný výlučne jeho hudbe. Dirigenti musia v Izraeli rátať s tým, že pri zvukoch Wagnera môžu na protest odísť zo sály nielen diváci, ale aj hudobníci.

Antisemitské a rasistické názory nemal len samotný Wagner, ale aj jeho príbuzní. Rasistické postoje prezentoval jeho zať Houston Stewart Chamberlain v knihe Základy 19. storočia. Skladateľova nevesta Winifred, ktorá prevzala vedenie festivalu v Bayreuthe po smrti Wagnerovej manželky Cosimy a syna Siegfrieda, nacistov podporovala a osobne sa priatelila s Hitlerom.

Paradoxné je, že dodnes sa špekuluje o samotnom pôvode svetoznámeho skladateľa Richarda Wagnera. Podľa niektorých zdrojov bol jeho biologickým otcom nemecký herec a dramatik Ludwig Geyer, ktorý mohol mať aj židovský pôvod.

Dodnes pre svoje antisemitské a nacionalistické názory odmietaný, ale pre hudbu obdivovaný skladateľ Richard Wagner zomrel 13. februára 1883 v Benátkach.


Téma TASR