Pred 140 rokmi sa narodil figurálny keramikár Ferdiš Kostka

TASR, 11. októbra 2018 7:12

V roku 1946 dostal ako prvý výtvarník titul národný umelec.

Stupava/Bratislava 11. októbra (TASR) - Džbánkar a figurálny keramikár Ferdiš Kostka vyrábal úžitkovú a umeleckú keramiku s uplatnením slovenských a habánskych keramických motívov. V roku 1946 dostal ako prvý výtvarník titul národný umelec. V stredu 10. októbra uplynie 140 rokov od jeho narodenia.
Ferdiš Kostka Foto: ezahorie.sk

Neprofesionálny výtvarník Ferdiš Kostka sa preslávil tzv. fajansovými soškami, z ktorých vytváral série keramických figúrok zobrazujúcich námety prác spájaných s vidiekom Záhoria. Známe sú série nazvané Džbánkarská práca, Život roľníka, Zo života vinohradníka alebo Drevorubači.

Ferdiš Kostka sa narodil 11. októbra 1878 v Stupave ako siedme dieťa v rodine miestneho džbánkara Karola Kostku, ktorý pochádzal zo starej rozvetvenej džbánkarskej rodiny Putzovcov. Vyrastal v prostredí otcovej dielne, ktorej vedenie po jeho smrti prevzal starší brat Ján Kostka.

Už v mladom veku si Ferdiš Kostka dôkladne osvojil všetky remeselné vedomosti keramikárskej či džbánkarskej výroby. Po absolvovaní ľudovej školy a zložení tovarišských skúšok pracoval v dielni po boku staršie brata, ktorý vynikal citom pre farby a kreslenie, zatiaľ čo mladý Ferdiš Kostka jemnou modeláciou hliny. Zruční bratia vyrábali habánsku keramiku, polievanú olovnato-ciničitými glazúrami, označovanú aj termínom majolika alebo fajansa. V období spoločnej tvorby usporiadali niekoľko expozícii stupavských výrobkov na celoštátnych i medzinárodných výstavách. Hľadali nové spôsoby stvárnenia vymykajúce sa zo stále opakovaného tradičného klišé.

V roku 1913 Ferdiš Kostka prevzal dielňu a pod jeho samostatným vedením fungovala až do roku 1950. Na začiatku prvej svetovej vojny však musel narukovať a po návrate riešiť upadajúci obchod s ručne vyrábanou keramikou i opravu vojnou napáchaných škôd v dielni. V tomto kritickom období mu podal pomocnú ruku architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa postaral, aby umelec dostal štátnu podporu na obnovu dielne v Stupave. V dielni Kostka postavil unikátnu pec na pálenie keramiky, v ktorej potom vypaľovalo svoje výrobky niekoľko generácií stupavských majstrov.

Dielo habánskeho hrnčiarskeho a keramikárskeho umelca Ferdiša Kostku odrážal skutočný súdobý život ľudí záhoráckeho kraja. Jeho legendárne figúrky nie sú iba bábkové postavy, ale konkrétne osoby, s ktorými sa stretával v každodennom živote. Tak vznikli postavičky žien mútiacich maslo, oddychujúcich poľovníkov, žobrákov prosiacich o almužnu, pracujúcich vinohradníkov a roľníkov či muzikantov. Svojimi originálnymi dielami sa prezentoval na výstavách v Paríži (1895, 1925, 1927), Budapešti (1897), Bruseli (1897) či v Brne (1928). Prvú samostatnú výstavu v Bratislave mal v roku 1940.

Druhej bratislavskej výstavy v roku 1958 sa národný umelec Ferdiš Kostka nedožil. Zomrel 28. júla 1951 v Bratislave vo veku 72 rokov.

V roku 1968 v rodnom dome umelca otvorili Múzeum Ferdiša Kostku. Od 1. septembra 2011 je múzeum pre zlý technický stav zatvorené a expozíciu neskôr previezli do Malokarpatského múzea v Pezinku.


Téma TASR