Pred 130 rokmi sa narodil velikán americkej drámy Eugene O'Niell

TASR, 16. októbra 2018 7:45

Spolu s Tennessee Williamsom a Arthurom Millerom patrí Eugene O'Neill k najvýznamnejším americkým dramatikom 20. storočia.

New York/Bratislava 16. októbra (TASR) - Od narodenia amerického dramatika, štvornásobného držiteľa Pulitzerovej ceny a laureáta Nobelovej ceny za literatúru z roku 1936 Eugena O'Neilla uplynie v utorok 16. októbra 130 rokov.
Eugene Gladstone O'Neill Foto: wikipedia

Spolu s Tennessee Williamsom a Arthurom Millerom patrí Eugene O'Neill k najvýznamnejším americkým dramatikom 20. storočia. Jeho divadelné hry sú dodnes v repertoári svetových divadelných scén.

Eugene O'Neill sa narodil 16. októbra 1888 v New Yorku, presnejšie v hotelovej izbe legendárnej brodwayskej ulici ako tretie dieťa amerického herca írskeho pôvodu Jamesa O'Neilla. Prvé roky života strávil budúci významný dramatik v hoteloch a vlakoch, lebo spolu s matkou sprevádzal otca na cestách za vystúpeniami po Spojených štátoch amerických (USA). Okrem nomádskeho spôsobu života poznačili mladého Eugena O'Neilla aj závislosti jeho rodičov na alkohole a morfiu. Jeho o desať rokov starší brat umrel tiež v dôsledku alkoholizmu a ďalší, najmladší súrodenec zomrel ako bábätko.

Vzdelanie Eugene O'Neill nadobudol na katolíckej internátnej škole, po ktorej študoval právo na univerzite v Princetone. Na univerzite strávil iba rok a následne prežil niekoľko rokov na západnom pobreží USA, kde mu hlavnú spoločnosť robili alkohol a depresie. Uživiť sa pokúšal ako námorník, zlatokop v Hondurase, ale aj ako zástupca riaditeľa kočovnej hereckej spoločnosti či poštový úradník.

Pod vplyvom staršieho brata Jamesa O'Niella, ktorý ho zoznámil s odvrátenou stranou života a tiež s legendárnym americkým komunistom Johnom Reedom, inklinoval prirodzene k ľavicovým až anarchistickým postojom. Začiatkom 20. storočia patril k newyorskej bohéme.

Prvýkrát sa oženil v roku 1909 a narodil sa im aj syn Eugene O'Niell junior. Manželstvo sa rozpadlo v roku 1912. Krátko na to ochorel na tuberkulózu, ktorej liečenie trvalo do roku 1913.

Ako dramatik sa Eugene O'Neill verejnosti predstavil v roku 1916. Jeho jednoaktovku Bound East for Cardiff (Východným smerom na Cardiff) predviedlo experimentálne herecké združenie Provincetown players.

V roku 1918 už prerazil Eugene O'Neill na Broadwayi celovečernou hrou Beyond the Horizont (Za horizontom), za ktorú získal v roku 1920 prvú Pulitzerovu cenu. Prestížne ocenenie dostal aj v rokoch 1922, 1928, 1957 (posmrtne) za hry Anna Christie, Strange Interlude (Čudná medzihra) a Long Day's Journey Into Night (Cesta dlhého dňa do noci). V roku 1936 sa stal nositeľom Nobelovej ceny za literatúru. Autor psychologických divadelných hier, s odkazmi na antické drámy či japonské divadlo No sa postupne stal aj jedným z najprekladanejších amerických dramatikov.

Dramatické neboli len hry Eugena O'Neilla, ale aj jeho osobný život sa vyznačoval dramatickými prvkami. Problémy s alkohol striedali depresie. Dvakrát sa rozviedol a trikrát oženil. Alkoholu a drogám prepadli aj jeho synovia a svoje životy ukončili samovraždou.

Jeho dcéra Oona O'Neillová bola manželkou Charlieho Chaplina a z tohto manželstva pochádza O'Neillova vnučka, známa herečka Geraldine Chaplinová.

V hotelovej izbe sa slávny a úspešný dramatik, autor 50 hier Eugene O'Neill narodil a v hotelovej izbe 27. novembra 1953 vo veku 65 rokov aj zomrel. Len New York vystriedal bostonský hotel.Téma TASR