Populácia kuvika obyčajného na Slovensku poklesla

TASR, 9. septembra 2017 9:40

Najnovší výskum ukázal, že na Slovensku môže žiť asi 550 párov.

Kuvik obyčajný Foto: Dravce.skBratislava 9. septembra (TASR) - Populácia kuvika obyčajného na Slovensku klesá, upozorňujú ornitológovia. Podľa organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) sa stav tejto známej sovy za posledné desaťročia znížil minimálne o tretinu. Najnovší výskum ukázal, že na Slovensku môže žiť asi 550 párov.

"Práca publikovaná vo vedeckom časopise slovenskými a českými odborníkmi sumarizuje údaje z dlhodobého monitoringu. Kým vedci na Slovensku zaznamenali pokles populácie kuvika o 31 až 45 percent, v Česku situácia dosiahla kritické hodnoty 87 až 94 percent," povedal Tomáš Veselovský z RPS.

Za hlavnú príčinu poklesu populácie sa podľa jeho slov považuje zánik lovísk. "Poľnohospodárske družstvá prechádzajú veľkými zmenami, areály pustnú a zarastajú vysokou burinou, v ktorej má kuvik len nízku šancu uloviť potravu. Pri modernizácii budov sa uzatvárajú podkrovia, takže sa významne stráca aj ponuka miest na hniezdenie. Ak sa k tomu pridá nepriaznivá zima, intenzívna automobilová doprava a predátori, kuvik nemá šancu," vysvetlil Veselovský.

Ornitológovia sa preto snažia kuvika obyčajného zachrániť. "Intenzívne spolupracujeme s majiteľmi poľnohospodárskych družstiev. Vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s., vyrábame a inštalujeme nové, bezpečné hniezdne búdky. Vletový otvor je tu ošetrený plechovým límcom, ktorý chráni mláďatá pred predátormi. Zároveň odstraňujeme nebezpečné prvky, v ktorých by kuvik mohol uviaznuť alebo sa utopiť," zhrnul Veselovský.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac