OSN spoluorganizuje Medzinárodný deň dievčat od roku 2012

TASR, 11. októbra 2017 7:58

Vo svete v súčasnosti žije 1,1 miliardy dievčat.

Ilustračné foto Foto: TASR Andrej Galica


New York 11. októbra (TASR) - Rozšírenie možností pre dievčatá: pred, počas a po krízach - tak znie v roku 2017 téma Medzinárodného dňa dievčat. Pripadá na 11. októbra a svet si ho pripomína od roku 2012.

Vo svete v súčasnosti žije 1,1 miliardy dievčat, uviedla Organizácia Spojených národov (OSN) na svojom webe pri príležitosti Medzinárodného dňa dievčat. Tento deň upozorňuje na potreby dievčat a odpovedá na výzvy, ktorým sú nútené čeliť. Dievčatá spoločne predstavujú "vynikajúci zdroj energie a kreativity", konštatovala OSN a dodala, že sa to vzťahuje aj na milióny dievčat, ktoré žijú aj v odľahlých častiach sveta v rôznych sociálnych a životných podmienkach. Tohtoročná téma Medzinárodného dňa dievčat predstavuje začiatok nového úsilia, ktoré treba vyvinúť na úrovni celého sveta, aby sa podarilo upriamiť pozornosť a dať odpovede na výzvy, vyvstávajúce pred dievčatami pred, počas a po krízových obdobiach.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 19. decembra 2011 schválilo rezolúciu 66/170, ktorou vyhlásilo 11. október za Medzinárodný deň dievčat. OSN chce, aby sa prostredníctvom tohto dňa uznali práva dievčat a upozornilo sa na osobitné problémy, ktorým sú všade na svete vystavené.

Medzinárodný deň dievčat spoluorganizujú okrem Organizácie Spojených národov pre rodovú rovnosť a autonómiu žien (UN Women) aj Populačný fond OSN (UNFPA).

Téma TASR