OSN: Pred 25 rokmi vyhlásili Medzinárodný deň za odstránenie chudoby

TASR, 17. októbra 2017 7:40

Téma tohtoročného Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby pripomína dôležitosť dôstojnosti, solidarity a nevyhnutnosti vypočuť si aj tých najchudobnejších ľudí.

New York/Paríž 17. októbra (TASR) - Pred 25 rokmi Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) schválilo rezolúciu o vyhlásení Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. Pripadá na 17. októbra a v tomto roku jeho téma znie: "Odpovedať na výzvu 17. októbra s cieľom odstrániť chudobu: cesta k inkluzívnym a mierovým spoločnostiam," uviedla OSN na svojej webovej stránke.
Bangladéšske dieťa pracuje v starej predajni na autodiely v Dháke. Foto: TASR/AP

Téma tohtoročného Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby pripomína dôležitosť dôstojnosti, solidarity a nevyhnutnosti vypočuť si aj tých najchudobnejších ľudí, zdôraznila OSN.

Na rok 2017 pripadá aj 30. výročie výzvy francúzskeho kňaza s poľskými koreňmi Josepha Wresinského (1917-1988), z iniciatívy ktorého sa 17. októbra 1987 konalo prvé zhromaždenie približne 100.000 obrancov ľudských práv. Stretli sa na Námestí Trocadéro v Paríži, aby vzdali hold obetiam hladu, násilia a ignorancie a zároveň odmietli biedu. Vyzvali ľudstvo, aby sa zjednotilo na myšlienke rešpektovania ľudských práv.

Pri tej príležitosti na mieste, kde bola v roku 1948 podpísaná Všeobecná deklarácia ľudských práv, odhalili tabuľu s textom o odmietaní hladu, biedy a o tom, že je nevyhnutné rešpektovať ľudské práva.

Odvtedy sa 17. októbra každý rok stretávali najchudobnejší a všetci tí, čo sa odmietli zmieriť so stavom chudoby vo svete, aby svedčili o svojej solidarite s biednymi.

Bývalý generálny tajomník OSN Javier Pérez de Cuéllar 17. októbra 1992 v mene zahraničných osobností vydal výzvu na uznanie tohto dňa ako Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby. V tom čase sa používalo aj spojenie "odmietanie biedy".

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 22. decembra 1992 v rezolúcii A/RES/47/196 17. október za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Od roku 1993 sa tento deň pripomína všade na svete s cieľom odstraňovať chudobu vo všetkých štátoch, najmä v rozvojových krajinách.

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac