Okrúhle výročia na štvrtok 13. septembra 2018

TASR, 13. septembra 2018 5:55

Okrúhle výročia na štvrtok 13. septembra 2018.

Foto:


Bratislava 13. septembra (TASR) -

SLOVENSKO

1943 - Narodil sa v Katarínskej Hute (v súčasnosti časť obce Cinobaňa) spisovateľ, dramatik a literárny kritik KAROL HORÁK.

1968 - Národné zhromaždenie Československej socialistickej republiky (NZ ČSSR) prijalo zákon o opatreniach v oblasti masovokomunikačných prostriedkov, ktorým sa v podstate obnovila cenzúra.

2013 - Zomrel v Bratislave historik MILAN ZEMKO. V rokoch 2001-2005 bol členom Predsedníctva Slovenskej akadémie vied (SAV). Narodil sa 7.7.1944.


SVET

1898 - Americký duchovný Hannibal Goodwin z Newarku, štát New Jersey, si dal patentovať tenký celuloidový filmový pás ako nosič fotografickej vrstvy.

1923 - Narodila sa údajná partizánka, študentka ZOJA ANATOLJEVNA KOSMODEMJANSKÁ, hrdinka Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR). Podľa oficiálnej sovietskej verzie ju popravili nacisti 29.11.1941.

- Katalánsky generál Miguel Primo de Rivera y Orbaneja uskutočnil v Španielsku štátny prevrat a o dva dni na to so súhlasom španielskeho kráľa Alfonza XIII. nastolil vládu vojenského direktória.

1993 - Pred sídlom amerického prezidenta vo Washingtone sa odohral historický akt. Vtedajší izraelský premiér Jicchak Rabin a vtedajší predseda výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat podaním ruky stvrdili platnosť v ten deň podpísanej Deklarácie o zásadách palestínskej autonómie.

2008 - Hurikán Ike pri svojom prechode americkým štátom Texas zničil slávny nočný klub v meste Galveston, v ktorom vystupovali hviezdy šoubiznisu ako Frank Sinatra a Bob Hope. Obľúbený tanečný klub sa tak nedočkal svojich 80. narodenín.

2013 - Štyroch páchateľov hromadného znásilnenia mladej indickej študentky odsúdili v Nai Dillí na smrť obesením. Pri identifikácií páchateľov pomohol priateľ 23-ročnej študentky, ktorý bol v decembri 2012 nedobrovoľným svedkom znásilnenia v autobuse. Brutálne znásilnenie ženy, ktorá podľahla vážnym vnútorným zraneniam, vyvolalo vlnu protestov v celej Indii, ako aj hnev zo zlého zaobchádzania so ženami a rozšírenia sexuálneho obťažovania a znásilňovania v krajine.


Téma TASR