Okrúhle výročia na stredu 15. marca 2017

TASR, 15. marca 2017 6:55

Okrúhle výročia na stredu 15. marca 2017.

Foto:TASRBratislava 14. marca (TASR) -

SLOVENSKO

1412 - Kráľ Žigmund Luxemburský v Starej Ľubovni uzavrel mier s poľským kráľom Vladislavom a litovským veľkokniežaťom Vitoldom.

1817 - Zomrel v Hornej Lehote zeman, uhorský jakobín a osvietenecký vzdelanec FRANTIŠEK ABAFI, člen slobodomurárskej lóže. Preložil napríklad Marseillaisu do slovenčiny a maďarčiny. Narodil sa v roku 1732.

1882 - Slovenskí študenti v Prahe (dnes Česko) založili spolok slovenských akademikov Detvan. Jeho prvým predsedom sa stal Jaroslav Vlček.

1947 - Narodil sa v Prešove divadelný, filmový a televízny herec JURAJ KUKURA, riaditeľ bratislavského divadla Aréna. Začínal v bratislavskom Divadle na korze, v roku 1971 sa stal členom divadelného súboru Novej scény a v roku 1976 prešiel do Činohry Slovenského národného divadla (SND)v Bratislave. Po odchode do Nemecka pôsobil v mníchovskom divadle Kammerspiele, neskôr v Deutsches Schauspielhaus v Hamburgu. Účinkoval aj vo viacerých nemeckých filmoch a seriáloch ako napríklad Via Mala.

1967 - Narodila sa v Modre spisovateľka VERONIKA ŠIKULOVÁ, dcéra spisovateľa Vincenta Šikulu. Vydala niekoľko prozaických kníh pre dospelých ako napríklad: Odtiene, Z obloka, Mesačná dúha, Domček jedným ťahom.

2012 - Vtedajší prezident Slovenskej republiky (SR) Ivan Gašparovič poveril Roberta Fica ako predsedu strany Smer-SD, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách, zostavením novej vlády. Vznikla jednofarebná vláda, pretože lídri zvyšných piatich politických strán odmietli možnosť ísť so Smerom-SD do spoločnej koalície.

SVET

1917 - Ruský cár Mikuláš II. abdikoval. Cárom sa mal stať jeho brat veľkoknieža Michail, ktorý však korunu neprijal a vytvorila sa dočasná vláda na čele s kniežaťom Georgijom Ľvovom.

1937 - Doktor Bernard Fantus zriadil v nemocnici Cook County v americkom Chicagu prvú ústrednú krvnú banku, v ktorej uchovávali krvné konzervy pre transfúzie.

- Narodil sa ruský spisovateľ VALENTIN GRIGORIEVIČ RASPUTIN, ktorého prózy ako napríklad Peniaze pre Máriu, Ži a nezabúdaj sú situované na jeho rodný sibírsky vidiek. Zomrel 14.3.2015.

2002 - V súvislosti s najväčším škandálom okolo zbankrotovaného podniku v histórii USA došlo k podaniu prvej žaloby. Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že dlhoročný audítor skrachovaného energetického gigantu Enron Arthur Andersen sa bude pred súdom zodpovedať za zničenie obrovského množstva dokumentov a elektronických záznamov.
Téma TASR