Okrúhle výročia na sobotu 22. septembra 2018

TASR, 22. septembra 2018 5:55

Okrúhle výročia na sobotu 22. septembra 2018.

Foto:TASR


Bratislava 22. septembra (TASR) -

SLOVENSKO

1848 - Slovenskí dobrovoľníci porazili v bitke pri Brezovej oddiely národných gárd a cisárske vojská.

2013 - V Košiciach sa uskutočnil prvý Národný pochod za život, na ktorom sa zúčastnili desaťtisíce veriacich, ktorí tak vyjadrili potrebu ochrany života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť. Cieľom pochodu bolo tiež podporiť rodinu založenú na manželstve muža a ženy.

- Peter Velits spolu so stajňou Omega Pharma-Quick Step obhájili zlaté medaily v časovke profesionálnych tímov Elite na majstrovstvách sveta (MS) v cestnej cyklistike v Toskánsku (Taliansko). Pre Velitsa to bola už tretia zlatá medaila zo svetových šampionátov.

SVET

1903 - Emigrant z Talianska Italo Marchiony si dal v USA patentovať stroj na výrobu jedlých zmrzlinových kornútikov.

1908 - Bulharsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše.

1938 - Narodil sa americký filmový herec, politický a protivojnový aktivista, folkový hudobník a spevák DEAN REED, celým menom Dean Cyril Reed. Zomrel v jazere neďaleko nemeckého Berlína za nevyjasnených okolností 13.6.1986.

1958 - Narodil sa taliansky operný spevák (tenor) ANDREA BOCELLI s nevyliečiteľnou očnou chorobou, ktorá spôsobila, že v 12 rokoch oslepol. Superhviezda menom Bocelli sa zrodila v roku 1992, keď taliansky spevák Zucchero hľadal druhý hlas do duetu piesne Miserere, ktorá sa dodnes spieva po celom svete.

- Narodila sa americká rocková speváčka a gitaristka JOAN JETTOVÁ, známa svojou pesničkou I Love Rock'n'Roll.

1968 - V Egypte slávnostne na novom mieste otvorili chrám z Abú Simbel, postavený Ramzesom II. v 13. storočí pred n.l. na západnom brehu Nílu. Na novom mieste preto, lebo hrozilo jeho zatopenie Asuánskou priehradou. S pomocou Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO) bol rozobraný a prenesený na bezpečnejšie miesto.

2013 - Útok dvojice samovražedných atentátnikov v meste Pešávar na severe Pakistanu si vyžiadal 78 obetí, vrátane 34 žien a siedmich detí. Samovražední atentátnici sa odpálili s odstupom iba niekoľkých sekúnd vnútri kostola ihneď po omši, keď sa ľudia začali rozchádzať.
Téma TASR