Okrúhle výročia na sobotu 13. januára 2018

TASR, 13. januára 2018 5:55

Okrúhle výročia na sobotu 13. januára 2018.

Foto:TASR


Bratislava 13. januára (TASR) -

SLOVENSKO

1923 - Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska rozhodlo o demontáži strojov z hutníckych a železiarskych podnikov v Krompachoch a vo Zvolene.

1928 - Narodil sa v Malackách herec, výrazná postava modernej slovenskej činohry, filmu a televízie KAROL MACHATA. Významné bolo jeho pôsobenie v rozhlasovej dramatickej tvorbe. Zomrel 3.5.2016.

2008 - Zomrel v Bratislave operný spevák SERGEJ LARIN, sólista Opery Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Rodák z Lotyšska vystupoval v Metropolitnej opere v americkom New Yorku, v milánskej La Scale (Taliansko), v Nemeckej štátnej opere v Berlíne, Bavorskej štátnej opere v Mníchove (Nemecko), v parížskej Národnej opere vo Francúzsku a v londýnskej Covent Garden (Spojené kráľovstvo). Narodil sa 9.3.1956.


SVET

1703 - Vydali prvé ruské tlačené noviny "Vedomosti". V súvislosti s touto udalosťou si pripomínajú zamestnanci ruských printových médií - Deň ruskej tlače.

1893 - Vo Veľkej Británii v Bradforde sa začala dvojdňová konferencia, na ktorej došlo k zjednoteniu miestnych robotníckych klubov a stúpencov nezávislých labouristických kandidátok pri voľbách do Dolnej snemovne britského parlamentu a vznikla Nezávislá robotnícka strana (Independent Labour Party), predchodkyňa dnešnej Strany práce (Labouristická strana - Labour Party). Na jej čelo sa postavil škótsky banský vodca James Keir Hardie.

1898 - Vo Francúzsku v parížskych novinách L'Aurore uverejnili otvorený list spisovateľa Emila Zolu J'accuse...! (Žalujem...!), adresovaný francúzskej hlave štátu Felixovi Fauremu a týkajúci sa Dreyfusovej aféry. V liste žiadal obnovenie procesu z roku 1894, keď dôstojníka francúzskej armády Alfreda Dreyfusa odsúdili za údajnú špionáž v prospech Nemecka a Talianska na doživotné väzenie a vypovedali na Diabolský ostrov.

1963 - V hlavnom meste Toga v Lomé našli pred americkým veľvyslanectvom mŕtveho prezidenta tejto africkej krajiny Sylvanusa Olympia.

1993 - Uskutočnil sa štart misie STS-54 raketoplánu Endeavour.

2003 - Afganistan oznámil, že pristúpil k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Otvoril tým cestu pre vydanie a proces s vojenskými veliteľmi obviňovanými z porušovania ľudských práv.Téma TASR