Okrúhle výročia na pondelok 18. februára 2019

TASR, 18. februára 2019 5:55

Okrúhle výročia na pondelok 18. februára 2019.Bratislava 18. februára (TASR) -

SLOVENSKO

1864 - Narodila sa v Martine národnokultúrna pracovníčka, úspešná ochotnícka herečka a organizátorka ženského hnutia, predsedníčka spolku Živena ANNA HALAŠOVÁ-MUDROŇOVÁ. Zomrela 22.10.1954.

1964 - Zomrel v Bratislave divadelný režisér, herec, dramatik, prekladateľ a pedagóg JÁN (JANKO) BORODÁČ, spoluzakladateľ slovenského profesionálneho divadla. Narodil sa 18.6.1892.

1979 - Narodil sa v Komárne kajakár v rýchlostnej kanoistike JURAJ TARR, ktorý reprezentoval Slovensko v kategórii K4 na olympiádach v austrálskom Sydney (4. miesto) a v čínskom Pekingu (striebro).

SVET

1564 - Zomrel taliansky renesančný sochár, maliar, staviteľ a básnik MICHELANGELO BUONARROTI, jedna z najvýznamnejších tvorivých osobností v dejinách umenia. Ťažiskom jeho tvorby bolo sochárstvo, v ktorom sa stretávalo úsilie o dynamickú kompozíciu, antická tradícia a kresťanská, respektíve náboženská tematika, čo sa výrazne prejavilo v sochách ako napríklad Bakchus, Pieta, Mojžiš, Madona v Bruggách a Dávid. Medzi jeho najznámejšie maliarske diela patria nástenné fresky v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. Narodil sa 6.3.1475.

1954 - Narodil sa populárny americký herec JOHN TRAVOLTA, jeho úspešnú filmovú kariéru odštartoval legendárny film Horúčka sobotňajšej noci, po ktorom nasledovala ďalšia úspešná snímka Pomáda, kde si zahral spolu Oliviou Newton-Johnovou. Po týchto úspechoch však prišiel v jeho kariére útlm a z tohto obdobia je známejšia len komediálna séria Pozri, kto to hovorí. Medzi hviezdy strieborného plátna ho však vrátilo účinkovanie v dnes už kultovom filme Pulp Fiction.

1964 - Narodil sa americký herec MATT DILLON, známy napríklad z filmov The Outsiders (Outsideri), The Saint of Fort Washington (Svätý z pevnosti Washington), City of Ghosts (Mesto duchov) alebo Herbie: Fully Loaded (Herbie: Na plný plyn).

1974 - Narodil sa bývalý ruský profesionálny tenista JEVGENIJ KAFEĽNIKOV, ktorý sa v roku 1999 stal jednotkou v rebríčku ATP. Počas svojej kariéry vyhral 26 turnajov ATP v dvojhre (z toho 2 grandslamové turnaje) a 27 turnajov vo štvorhre (z toho 4 grandslamové).

2004 - Približne 300 ľudí zahynulo pri železničnom nešťastí v iránskej provincii Chórasán, vo vzdialenosti asi 650 kilometrov od Teheránu.Téma TASR