Okrúhle výročia na nedeľu 16. decembra 2018

TASR, 16. decembra 2018 7:12

Okrúhle výročia na nedeľu 16. decembra 2018.

Foto:TASR


Bratislava 16. decembra (TASR) -


SLOVENSKO


1898 - Narodil sa v obci Zemianske-Lieskové (dnes obec Melčice-Lieskové) básnik JÁN SMREK, vlastným menom Ján Čietek. V detskom veku osirel a vyrastal v evanjelickom sirotinci v Modre. Ako vojak v prvej svetovej vojne sa dostal do Turecka a Palestíny. Domov sa vrátil napadnutý maláriou. Študoval síce na Evanjelickej bohosloveckej fakulte, ale dal prednosť literatúre a redaktorskej práci. Pracoval v Slovenskom denníku a Národných novinách a neskôr v pražskom vydavateľstve Mazáč. V Prahe, ktorá sa stala na desať rokov jeho druhým domovom, založil literárno - kultúrny časopis Elán. Debutoval symbolistickou zbierkou Odsúdený k večitej žízni, po ktorej nasledovali zbierky oslavujúce život, lásku a krásu žien Cválajúce dni, Iba oči a Básnik a žena. V roku 1944 bolo z politických dôvodov zastavené vydávanie Elánu a do nemilosti mocných sa dostal aj po roku 1948. K vlastnej tvorbe sa vrátil až po niekoľkých rokoch bilancujúcimi zbierkami Obraz sveta a Nerušte moje kruhy. Zomrel 8.12.1982.


SVET

1773 - Americkí osadníci vyhodili z britskej obchodnej lode kotviacej v Bostone do mora náklad čaju na protest proti britskej daňovej politike. Udalosť je známa aj ako "Bostonské pitie čaju".

1898 - Zomrel ruský obchodník, zberateľ a podporovateľ ruského umenia PAVEL MICHAJLOVIČ TRETIAKOV, z ktorého zbierky ruských výtvarných diel vznikla v Moskve Tretiakovská galéria. Narodil sa 27.12.1832.

1928 - Narodil sa americký kultový sci-fi spisovateľ PHILIP K. DICK, ktorého tvorbou sa inšpiroval aj režisér Ridley Scott pri natočení slávneho filmu Blade Runner. Zomrel 2.3.1982.

1938 - Narodila sa nórska herečka LIV ULLMANNOVÁ, celým menom Liv Johanne Ullmannová, múza a manželka svetoznámeho režiséra Ingamara Bergmana. Predstavila sa v jeho desiatich filmoch, ktoré patria medzi najlepšie diela svetovej kinematografie. Medzi ne patria napríklad filmy Persona, Hodina vlka, Hanba, Šepoty a výkriky, Scény z manželského života.

1963 - Narodil sa americký herec BENJAMIN BRATT.

1998 - Začali sa letecké útoky USA a Spojeného kráľovstva proti irackým cieľom vrátane Bagdadu.

2013 - Zomrel americký spevák RAY PRICE, pôsobiaci v žánri country. Narodil sa 12.1.1926.


Téma TASR