Novým generálnym riaditeľom TASR sa stal Vladimír Puchala

TASR, 5. septembra 2017 13:26, aktualizované 5. septembra 14:10

Rozhodla o tom dnes správna rada TASR po verejnom vypočutí kandidátov na tento post.

Vladimír Puchala počas vypočutia kandidátov na post generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry SR (TASR) v Bratislave 5. septembra 2017. FOTO TASR - Michal Svítok Foto: TASRBratislava 5. septembra (TASR) – Novým generálnym riaditeľom Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) sa stal Vladimír Puchala. Rozhodla o tom dnes Správna rada TASR po verejnom vypočutí kandidátov na tento post. Puchala uspel v súboji s ďalším kandidátom, predsedom Matice slovenskej Mariánom Tkáčom.

Verejnoprávna agentúra získala nového generálneho riaditeľa zo svojho vnútra. Puchala, ktorý nahradí doterajšieho šéfa Jaroslava Rezníka, je členom manažmentu TASR od roku 2008. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ stratégie.

"Je to mimoriadna zodpovednosť, to je to, čo asi cítim," zareagoval na rozhodnutie Správnej rady nový šéf TASR. Ten chce podľa jeho slov budovať agentúru, ktorá je užitočná a efektívna.

"Chcem agentúru, ktorá je postavená na kvalitných informáciách, ktoré sú z jasných zdrojov, chcem technológie, ktoré bezpečne doručujú obsahy k svojim klientom a verejnosti, chcem agentúru, ktorá ponúka nekomerčné informácie, chcem agentúru, ktorá ponúka informácie, ktoré sú benefitné pre spoločnosť a ktoré sú užitočné pre klientov," menoval.Predseda Správnej rady TASR Vladimír Masár očakáva, že agentúra pod vedením Puchalu bude pokračovať v nastúpenej ceste a bude naďalej silným pilierom verejnoprávnosti v Slovenskej republike. Správa rada podľa Masára hodnotila vysoko projekty oboch kandidátov, za kvalitnejší považuje projekt Puchalu.

Správna rada volila nového šéfa TASR po tom, ako bol doterajší generálny riaditeľ Jaroslav Rezník zvolený do čela Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Odstúpenie z funkcie Rezník oznámil 17. júla. Vedením verejnoprávnej agentúry bol do zvolenia nového generálneho riaditeľa TASR poverený riaditeľ stratégie Vladimír Puchala.


V. Puchala predstavil projekt rozvoja a riadenia TASR, v agentúre chce kontinuitu

Zabezpečiť kontinuitu v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR) chce jeden z dvoch kandidátov na jej nového generálneho riaditeľa - Vladimír Puchala. TASR musí podľa neho ostať značkou nestrannosti, pravdivosti, s jasnými zdrojmi a faktami.

Správna rada TASR dnes rozhoduje o tom, kto bude viesť verejnoprávnu inštitúciu v nasledujúcich piatich rokoch. Post sa uvoľnil po tom, ako bol doterajší generálny riaditeľ Jaroslav Rezník zvolený do čela Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). O nástupníctvo sa okrem Puchalu uchádza aj Marián Tkáč, ktorý je predsedom Matice slovenskej. Obaja kandidáti absolvujú verejné vypočutie, po ňom sa uskutoční voľba.

Puchala si vyžreboval, že vystúpi s projektom ako prvý. Členom vedenia TASR je od roku 2008. Pripomenul, že ako riaditeľ stratégie a člen manažmentu bol pri zmenách, ktorými agentúra prešla, mnohé podľa jeho slov inicioval, na iných sa projektovo podieľal. TASR je podľa neho dnes rešpektovaná verejnoprávna inštitúcia, ktorá má zazmluvnených všetkých relevantných klientov, je agentúrnym lídrom a posúva sa dopredu. "Základom mojej kandidatúry je preto kontinuita," uviedol vo svojej prezentácii.

Tlačová agentúra dnešnej doby musí byť podľa Puchalu mimoriadne efektívna v nákladoch a užitočná pre klienta za cenu, ktorú platí. Upozornil, že svet informácií sa za posledné roky významne zmenil, na čom majú podiel najmä technológie. "V zložitom priestore informácií, poloprávd, hoaxov, musí byť TASR značkou nestrannosti, pravdivosti, s jasnými zdrojmi a faktami," pomenoval jej hlavnú výzvu.

"Každodenná 'čierna' práca v teréne, ktorá je naozaj základom toho, aby verejnosť mala z toho hodnotu, sa musí zúročiť tak, aby sme boli užitočnou agentúrou pre klientov i pre verejnosť, aby sme boli dobrou značkou s dobrou povesťou," zdôraznil.

Členom Správnej rady sľúbil pri hospodárení udržať a mierne zvyšovať vlastné príjmy, a to aj na nemediálnom trhu. Agentúra pod jeho vedením zintenzívni obchodnú a akvizičnú agendu a prinesie tiež online predaj produktov cez e-shop. Chce tiež zvýšiť počet zahraničných postov aj v spolupráci s RTVS. S týmto verejnoprávnym vysielateľom má záujem efektívnejšie spolupracovať.

Puchala chce priniesť nové technologické vylepšenia, tiež vyhodnotiť vytvorenie novej jazykovej mutácie exportného servisu. Agentúra by pod jeho vedením vytvorila CD klub a Inštitút žurnalizmu ako vzdelávaciu a klubovú platformu. Mala by však aj realizovať živé TV prenosy tlačových konferencií a podujatí pre klientov.

Terajší riaditeľ stratégie TASR tiež plánuje v spolupráci so ZMOS-om, a VÚC sprístupniť svoje servisy pre mestá a obce. Klientom chce priniesť aj krátke prvé správy (tzv. brief), ktoré podľa neho vyžaduje rozvoj webového trhu. V projekte rozvoja a riadenia agentúry tiež priblížil, že TASR pripraví informačné celoročné cykly k osmičkovým výročiam, ktoré si Slovensko pripomenie v roku 2018.

Dnes už bývalý generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník oznámil odstúpenie z funkcie 17. júla. Začiatkom augusta nastúpil do funkcie šéfa RTVS. Vedením verejnoprávnej agentúry bol do zvolenia nového riaditeľa poverený riaditeľ stratégie Vladimír Puchala.

Profil Vladimíra Puchalu

PhDr. Vladimír Puchala má 19-ročnú prax v riadení médií. Je tiež spisovateľ, publicista, básnik, jeho knihy získali významné ocenenia.

Narodil sa 26. novembra 1967 v Krompachoch. Vyštudoval slovenčinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Absolvoval študijný pobyt na University of East Anglia v Norwichi a mediálny program na University of Tennesse v Spojených štátoch amerických (USA).

Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, venoval sa teórii a praxi verejnoprávnych médií, súčasnej a svetovej literatúre, teórii literatúry a literárnej kritike. Od roku 1998 bol riaditeľom regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu v Košiciach a od roku 2003 programovým riaditeľom a štatutárom Slovenského rozhlasu v Bratislave. Pracoval ako vedúci komunikácie v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, a. s.

V roku 2007 sa stal riaditeľom stratégie a zástupcom generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Pôsobil ako predseda predstavenstva Teraz Media, a. s.

Vladimír Puchala patril k najprogresívnejším zjavom mladej slovenskej literatúry 90. rokov minulého storočia. Vydal tri knihy poézie (Anjeli na špičke ihly, Voľné ticho, Ihly v kope sena). Už za svoju prvú knihu básní získal Cenu Ivana Kraska za najlepší debut.

Stal sa laureátom celého radu literárnych súťaží v poézii, próze i preklade. Jeho poetika, postavená na dravosti, sviežom videní skutočností a obrazovej nasýtenosti, je blízka tvorbe jeho súputníka Jozefa Urbana. Milan Hamada prirovnal jeho tvorbu k tvorbe Miroslava Válka. Pre deti napísal knihu Pár kvapiek príbehov. Básne publikoval v renomovanom americkom literárnom časopise Prairie Schooner. Výber jeho tvorby vyšiel v angličtine v antológii Not Waiting for Miracles, v poľštine v Antológii súčasnej slovenskej literatúry a v Antológii súčasnej slovenskej poézie 5x5.

Je autorom 300-dielneho rozhlasového seriálu Regina, spolu s Mariánom Čekovským detského rozhlasového muzikálu, scenárov televíznych dokumentov, literárnych a umeleckých rozhlasových pásiem, reportáží, esejí a literárnokritických textov. Príležitostne píše piesňové texty. K najznámejším patrí text Hej sokoly k slovenskému filmu Čiara a texty pre skupinu Kandráčovci.

Dňa 17. júla 2017 bol Vladimír Puchala poverený dočasným vedením TASR.Výberový chronologický prehľad generálnych riaditeľov TASR od roku 1992

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) bola zriadená zákonom Slovenskej národnej rady (SNR) č. 81/1992 Zb. Je pokračovateľkou všetkých organizačných foriem predchodcov a predchodkýň pôvodnej Československej tlačovej kancelárie (ČSTK), ktorá pôsobila v čase československej federácie.

Od 1. januára 1993 bola príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Od roku 2009 po legislatívnej zmene sa TASR zo štátnej príspevkovej organizácie zmenila na verejnoprávnu inštitúciu. Podľa jej štatútu generálneho riaditeľa agentúry volí Správna rada TASR.

Prehľad generálnych riaditeľov TASR od roku 1992.

- Dušan Kleiman - generálny riaditeľ (18. augusta 1992 - 19. apríla 1994
- Ivan Melicherčík - generálny riaditeľ (20. apríla 1994 - 14. decembra 1994)
- Dušan Kleiman - generálny riaditeľ (15. decembra 1994 - 2. decembra 1998)
- Ivan Čeredejev - generálny riaditeľ (2. decembra 1998 - 26. júna 2002)
- Richard Erdöfy - poverený dočasným vedením TASR (26. júna 2002 - 7. augusta 2002)
- Peter Nedavaška - poverený dočasným vedením TASR (7. augusta 2002 - 4. septembra 2002)
- Peter Nedavaška - generálny riaditeľ (4. septembra 2002 - 4. apríla 2007)
- Jaroslav Rezník - generálny riaditeľ (4. apríla 2007 - 29. apríla 2009)
- Jaroslav Rezník - generálny riaditeľ zvolený Správnou radou TASR (30. apríla 2009 - 17. júla 2017)
- Vladimír Puchala - poverený dočasným vedením TASR od 17. júla 2017

Téma TASR