Na VEDECKOM VEĽTRHU sa predstaví viac ako päťdesiat vystavovateľov

OTS, 13. septembra 2017 12:03

Už zajtra, 14. septembra 2017, sa na námestí NC Eurovea v Bratislave otvoria brány 2. ročníka Vedeckého veľtrhu. O zaujímavý a zábavný program sa aj tohto roku postará viac ako 50 vystavovateľov.

Foto: VEDECKÝ VEĽTRH
Bratislava 13. septembra (OTS) - Vedecký veľtrh je celodenným zábavným programom, v rámci ktorého sú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Určený je najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavý bude aj pre pedagógov, rodičov a širokú verejnosť. Cieľom podujatia je povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Medzi vystavovateľmi budú vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie, ale aj subjekty komerčnej sféry, ktoré sa vo svojich stánkoch pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote.

Na druhom ročníku Vedeckého veľtrhu sa opäť predstaví viac ako päťdesiat vystavovateľov. Po úspechu minulého ročníka sme voči návštevníkom cítili veľkú zodpovednosť, a preto sme sa pri výbere vystavovateľov zamerali na vytvorenie pestrého a zaujímavého programu, ale aj na to, aby sme poskytli priestor novým vystavovateľom, ktorí predstavia mnohé zaujímavé novinky v oblasti vedy, techniky a výskumu. Program veľtrhu bude navyše obohatený o množstvo súťaží, kde každé dieťa môže vyhrať“, informoval o pripravovanom Vedeckom veľtrhu Charles Peake, zakladateľ n.o. VEDA NÁS BAVÍ.

Vedecký veľtrh sa slávnostne začne 14. septembra 2017 (štvrtok) o 9:30 hod.
Návštevníci veľtrhu sa aj tohto roku môžu tešiť napríklad na prehliadku modelov áut na netradičný pohon, reprezentujúce Slovensko na rôznych súťažiach, za ktoré spomenieme Eco Shell Marathon v Londýne, ako aj rôzne robotické stavebnice, robotov, hydraulické roboty ale aj zvárací simulátor, ktorý predstaví spoločnosť ZF Slovakia.

Spoločnosť ZF Slovakia ročne vyprodukuje nespočetné množstvo patentov pre potreby našich zákazníkov. Už aj na Slovensku, v trnavskom závode, máme aplikačný vývoj, kde pracuje kolektív mladých ľudí na súčasných a budúcich projektoch pre rôzne automobilky. Uvedomujeme si, že vedecký rozvoj na Slovensku je veľmi dôležitý, a preto sa chceme na ňom podieľať aj týmto spôsobom,“ uviedol Marek Benedik, vedúci oddelenia duálneho vzdelávania spoločnosti ZF Slovakia.

Na Vedeckom veľtrhu bude mať svoje zastúpenie aj oblasť chémie. Niekoľko vystavovateľov predvedie rôzne efektné pokusy, krimichémiu, a mnohé ďalšie zaujímavosti, medzi ktoré patrí aj výroba chemického piva. Upriamiť pozornosť chceme aj na oblasť aplikovanej jadrovej chémie, o ktorej sa záujemcovia dozvedia viac u vystavovateľa BIONT, a.s. Rozhodnutie zúčastniť sa Vedeckého veľtrhu vysvetľuje Zoltán Krascsenits, zástupca spoločnosti BIONT: „V priebehu minulého roka naše vedecké tímy pracovali na rôznych projektoch zameraných na inovácie technológií alebo vývoj nových rádiofarmák. Výsledkom je ocenenie za unikátnu inováciu, ktorá bola úspešne zavedená do výrobnej praxe a pomáha v diagnostike onkologických ochorení. Na základe pozitívnych ohlasov a prejaveného záujmu návštevníkov minuloročného veľtrhu o oblasť aplikovanej jadrovej chémie sme sa rozhodli aj v tomto roku podporiť a zúčastniť sa Vedeckého veľtrhu.

Organizátori Vedeckého veľtrhu nezabudli ani na návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. V stánku Astronomického klubu Bratislava si budú môcť poskladať ďalekohľad a pozorovať slnko, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity predstaví maketu prvej slovenskej družice skCUBE, prvú slovenskú suborbitálnu raketu skROCKET Ardea a stratosferický balón skBALON. Zážitkom bude určite prehliadka dronov, dronová show, ale aj sledovanie filmov v planetárnej kupoli Mobilného planetária Praha.

Mnohých určite zaujme virtuálna realita a prezentácia nových zaujímavých mobilných aplikácií. Milovníci počítačov si určite nenechajú ujsť najmodernejšie senzory na sledovanie pohľadu a aktivity mozgu, pomocou ktorých je možné počítač ovládať, alebo demonštrácie útokov hackerov nad počítačom, ktoré odprezentuje spoločnosť ESET, ktorá sa už 30 rokov venuje výskumu v oblasti počítačovej a digitálnej bezpečnosti: „V posledných rokoch sa snažíme spolupracovať aj s akademickou obcou tak, aby z toho ťažili hlavne bežní používatelia zvýšením svojej bezpečnosti. Vedecký veľtrh je podľa nás skvelým podujatím pre deti a študentov, ktorí priamo na mieste spoznajú mnoho rozličných odvetví vedy, čo im pomôže vyvrátiť mylný dojem, že veda a výskum je v praxi neuplatniteľná nuda,“ hovorí o Vedeckom veľtrhu Zuzana Hošalová, PR manažérka spoločnosti ESET.

Vedecký veľtrh teda prinesie veľa zaujímavostí a noviniek z každej oblasti vedy. O zábavu sa postará aj ostrieľaný moderátor Richard Vrablec, ktorý bude návštevníkov sprevádzať počas celého dňa.
Organizátori Vedeckého veľtrhu: nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu
Patrón Vedeckého veľtrhu: prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied
Záštitu prevzali: Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta SR Bratislava,
Hlavní partneri: ZF Slovakia, a.s., ESET, spol s r.o.
Partneri: BASF Slovensko, s.r.o., BIONT, a.s., BVS, a.s., CVTI SR, DANONE, EUROVEA, KVANT spol s r.o., PROMO ACTIVITY, s.r.o., Skywalkers, SLOVNAFT, a.s., FUSION, s.r.o.
Hlavní mediálni partneri: Best FM Rádio, TASR, Denník N
Mediálni partneri: Kam do mesta, Mladý vedec, PC REVUE, Quark, TECHBOX , TOUCHIT, Učiteľské noviny, Západoslovenská televízia

Bližšie informácie o podujatí a programe sú priebežne dopĺňané na webovej stránke www.vedeckyveltrh.sk. Aktuálne informácie môžu záujemcovia získať prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter.

Téma TASR