Móda: Od narodenia legendárnej Coco Chanel uplynie 135 rokov

TASR, 19. augusta 2018 7:58

Priekopníčka v oblasti módy Coco Chanel nahradila dovtedajšie nepohodlné ženské šaty praktickou, ale zároveň elegantnou módou symbolizujúcou ženskú nezávislosť.

Saumur/Bratislava 18. augusta (TASR) – Od na rodenia legendárnej francúzskej módnej návrhárky Coco Chanel uplynie v nedeľu 19. augusta 135 rokov.

Priekopníčka v oblasti módy Coco Chanel nahradila dovtedajšie nepohodlné ženské šaty praktickou, ale zároveň elegantnou módou symbolizujúcou ženskú nezávislosť. Tvídový kostým, perlové korále, preslávené "malé čierne" šaty či kultový parfum Chanel N°5 dala svetu práve originálna madam Chanel. V roku 1999 bola časopisom Times zaradená medzi 100 najvýznamnejších žien sveta.
Coco Chanel Foto: TASR

Coco Chanel, rodným menom Gabrielle Bonheur Chanel sa narodila 19. augusta 1883 vo francúzskom mestečku Saumur. Neľahké detstvo po smrti matky prežila so svojimi štyrmi súrodencami v sirotinci katolíckeho kláštora. Už v mladosti získala povesť vynikajúcej krajčírky, ako osemnásťročná sirotinec opustila a začala pracovať pre miestneho krajčíra. Snažila sa presadiť i ako speváčka v kabarete, kde dostala prezývku "Coco" podľa popevku, ktorý často spievala. Už v tom čase sa od ostatných dievčat líšila neprehliadnuteľným štýlom obliekania, aj slobodomyseľnou povahou.

Vo veku 23 rokov sa mladá milovníčka módy stala milenkou bohatého Étienne Balsana a presťahovala sa do jeho zámku. Vďaka nemu objavila svet dostihov koní, ktorý dotvárali aj elegantné dámy v klobúkoch. Očarená Gabrielle Chanel sa pustila do navrhovania vlastných klobúkov, ktoré okamžite nadchli jej priateľov. Odišla do Paríža a s finančnou pomocou jej veľkej lásky, britského hráča póla Arthura "Boy" Capela, si vo francúzskej metropole v roku 1912 otvorila prvý butik. Svojím šarmom, víziami a predovšetkým prevratnými módnymi návrhmi si čoskoro získala obdiv celého sveta.

Bez razantného vplyvu Coco Chanel by ženy zrejme ešte dlhý čas trpeli v zvieravých korzetoch a nepohodlných dlhých sukniach charakterizujúcich upätosť predchádzajúcich dekád. Od začiatku vytvárala odevy, ktoré na rozdiel od dovtedajších zvyklostí v ženskom odievaní boli príjemné, ľahké, jednoduché a funkčné, akoby symbolizovali nezávislosť žien po prvej svetovej vojne. Zaviedla nové typy nohavíc, vesty, tradičný dámsky tvídový kostým i lakované biele topánky s čiernou špičkou. V roku 1926 navrhla nadčasové "malé čierne" šaty vhodné na všetky príležitosti, ktoré dodnes nechýbajú zrejme v žiadnom ženskom šatníku. Coco Chanel túžila, aby sa ženy v jej modeloch cítili mladé, príťažlivé a boli samy sebou. Jej šaty boli vždy praktické, ale pritom zmyselné a napriek tomu, že používala prvky mužskej módy, pôsobili dokonale žensky. Elegantný dojem dotvárali dlhé šnúry perál a nádherné brošne, ktoré milovala i samotná návrhárka. Módu Chanel rady nosili osobnosti ako Andrey Hepburnová, Grace Kellyová alebo bývalá prvá dáma USA Jacquelin Kennedyová.

Počas druhej svetovej vojny sa návrhárka skompromitovala s nacistickým milencom. Krajania jej to nevedeli odpustiť a po vojne bola dokonca krátko uväznená. Z následného niekoľkoročného exilu vo Švajčiarsku sa triumfálne vrátila v roku 1954 s nesmrteľným chanelovským kostýmom. Coco Chanel do konca života akúkoľvek spoluprácu s nacistami popierala.

V parížskom hoteli Ritz vo Francúzsku si prenajala apartmán, v ktorom žila nasledujúcich 30 rokov až do svojej smrti 10. januára 1971. Dožila sa 87 rokov.

O živote módnej kráľovnej vzniklo množstvo biografií, na striebornom plátne sa do jej kože vžila pôvabná francúzska herečka Audrey Tautou v snímke Coco Chanel (2009).

Téma TASR