Medzinárodný deň frankofónie sa na Slovensku rozrástol na celý mesiac

TASR, 20. marca 2017 8:00

Do programu osláv tohto dňa sa dostávajú súťaže, divadelné predstavenia, filmové festivaly, literárne stretnutia, gastronomické podujatia, ale aj výstavy.

Paríž 20. marca - Každý rok 274 miliónov po francúzsky hovoriacich ľudí na piatich kontinentoch slávi 20. marca Medzinárodný deň frankofónie.
Eiffelova veža Foto: TASR

Do programu osláv tohto dňa sa dostávajú súťaže, divadelné predstavenia, filmové festivaly, literárne stretnutia, gastronomické podujatia, ale aj výstavy.

Medzinárodný deň frankofónie sa stal oslavou francúzskeho jazyka, solidarity a dialógu medzi kultúrami. Medzinárodná organizácia frankofónie (OIF) na svojej internetovej stránke každý rok zaznamenáva tisíce aktivít vo vyše 80 štátoch pri príležitosti tohto dňa.

Do osláv francúzskeho jazyka a kultúry sa v roku 2017 pripojilo aj Slovensko - Mesiacom frankofónie. Od začiatku do konca marca je pripravených približne 40 podujatí v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach; jednotlivé akcie sa uskutočnia aj v Žiline a Ružomberku. Mesiac frankofónie pripravilo veľvyslanectvo Francúzska na Slovensku v spolupráci s ambasádami Belgicka, Bulharska, Kanady, Maďarska, Rumunska a Švajčiarska.

Deň francúzskeho jazyka si 20. marca pripomína aj Organizácia Spojených národov. OSN v roku 2010 zaviedla oslavu šiestich svojich oficiálnych jazykov, aby potvrdila viacjazyčnosť a najmä kultúrnu rozmanitosť. Francúzštine, ktorá bola v 19. storočí jazykom diplomacie, patrí aj v súčasnosti stále osobitné miesto v OSN. Francúzština nie je len jeden z oficiálnych jazykov OSN, ale aj jeden z dvoch pracovných jazykov Sekretariátu OSN.

Termín Medzinárodného dňa frankofónie sa vzťahuje na 20. marec 1970, keď v nigerskom meste Niamey podpísali zmluvu o založení Agentúry pre kultúrnu a technickú spoluprácu (ACCT), ktorá sa stala základom pre súčasnú Medzinárodnú organizáciu frankofónie (OIF).

Na svete existuje približne 900.000 učiteľov francúzskeho jazyka. Spolu s angličtinou je francúzština jediný jazyk, ktorým sa hovorí na piatich svetadieloch. Francúzština je štvrtým najčastejšie používaným jazykom na svetovej počítačovej sieti.

Frankofónny charakter má aj televízna stanica TV5MONDE, ktorá patrí medzi najväčšie televízie na svete. Programy šíri do takmer 220 miliónov rodín v približne 200 krajinách sveta vrátane Slovenska.

V Európskej únii je francúzština druhým najčastejšie používaným jazykom po angličtine.

Medzinárodnú organizáciu frankofónie (OIF) tvorí 58 členských štátov a vlád; ďalších vyše 20 štátov - vrátane Slovenska - je zaradených medzi pozorovateľov. Od januára 2015 je generálnou tajomníčkou OIF Michaëlle Jeanová.

Téma TASR