Martina je sympatická

TASR, 9. septembra 2017 5:51

Na Slovensku patrí toto meno medzi obľúbené.

Foto: TASRBratislava 9. septembra (TASR) - Ženské meno Martina má latinský pôvod a v preklade znamená "zasvätená rímskemu bohu vojny Martovi", "bojovná". Nositeľky tohto mena oslovujeme Martinka, Maťa, Maťka, Tinka. Na Slovensku patrí medzi obľúbené.

Martiny, ktoré oslavujú meniny 9. septembra, vzbudzujú sympatie. Radšej sa vyjadrujú skutkami ako slovami. Neúspechy ich veľmi nerozrušia. Majú sklon potláčať city. Len málokedy sa dajú ovplyvniť.

Sú dobré študentky, aj keď sa s obľubou s vyučujúcimi škriepia. Výber povolania je pre Martiny jasný, priťahujú ich tie, pri ktorých možno zadávať úlohy, riadiť iných a kde sa skrýva aj isté riziko.

Zdravie majú priemerné, za predpokladu, že sa vyhnú prepracovanosti. Prospeje im vyvážená životospráva a dostatok spánku. Do svojho jedálneho lístka by si Martiny mali zaradiť najmä ryby, neúdené syry, uhorky a orechy.


Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Neptún. Ich šťastné farby sú modrozelená a biela. Ochranné rastliny skorocel a ruža, kamene akvamarín, ametyst a smaragd.

Nositeľkami tohto mena sú aj naše športovkyne, napríklad úspešná už bývalá plavkyňa reprezentantka MARTINA MORAVCOVÁ, ktorá Slovensko reprezentovala na olympiádach v rokoch 1996, 2000, 2004, 2008 a Československo na olympiáde v roku 1992 ešte ako 16-ročná, ďalej slovenská atlétka venujúca sa hodu kladivom MARTINA HRAŠNOVÁ, ale aj slovenská rodáčka, bývalá svetová tenisová jednotka, Švajčiarka MARTINA HINGISOVÁ. Bývalá svetová jednotka v ženskom tenise MARTINA NAVRÁTILOVÁ, považovaná za jednu z najlepších tenistiek všetkých čias, pochádzajúca z bývalého Československa, patrí tiež medzi nositeľky tohto mena. Počas kariéry vyhrala 18 grandslamových titulov v dvojhre a 40 titulov v štvorhre. V roku 1975 emigrovala do USA, kde sa v roku 1981 stala americkou občiankou.

Popri športovkyniach nájdeme nositeľky tohto mena aj vo svete kultúry a umenia. Napríklad slovenskú spisovateľku MARTINU SOLČANSKÚ.


Téma TASR