Ľubo Gregor vytvoril množstvo postáv v divadle aj vo filme

TASR, 20. júla 2018 7:33

Za dabing francúzskeho herca Louisa de Funesa vo filme Les aventures de Rabbi Jacob (Dobrodružstvá rabína Jacoba, 1973) dostal v roku 1997 ocenenie Zlatá slučka.

Ľubo Gregor Foto: TASR


Bratislava 20. júla (TASR) – Ľubo Gregor vytvoril v divadle počas svojho pôsobenia približne 180 postáv súčasného i klasického repertoáru. Vo štvrtok 19. júla uplynie 75 rokov od jeho narodenia.

Za dabing francúzskeho herca Louisa de Funesa vo filme Les aventures de Rabbi Jacob (Dobrodružstvá rabína Jacoba, 1973) dostal v roku 1997 ocenenie Zlatá slučka. Svoj hlas prepožičal aj viacerým postavám v zahraničných filmoch.

Rodák zo Žiliny Ľubo Gregor sa narodil 19. júla 1943. V roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Rok bol členom Divadla P. Jilemnického (dnes Mestské divadlo) v Žiline. Po roku 1967 mal angažmán v Nitrianskom krajovom divadle (dnes Divadlo Andreja Bagara, DAB). V jadre činoherného súboru Divadelného štúdia v Bratislave, ktorý pôsobil v miniatúrnych priestoroch v Divadle na Korze, účinkoval od roku 1968. Tento súbor s vyhraneným divadelným jazykom a generačnou jednoliatosťou bol v tom období výnimočný. Po zrušení Divadla na Korze sa Gregor v roku 1972 stal členom Poetického súboru Divadla Nová scéna v Bratislave.

Herectvo bolo v jeho rodine tradíciou. "V inscenácii Hurá na letný byt od Goldoniho sme zhodou okolností hrali všetci traja Gregorovci – Martin Gregor, Hana Gregorová a ja. Moja manželka mi v tejto súvislosti povedala, že toto keď niekto pozerá, povie si – rodinný klan... Dokonca Hana Gregorová sedela s mojou sestrou v škole na Vazovovej ulici v Bratislave v jednej lavici...", zaspomínal si v minulosti herec v rozhovore pre zenskyweb.sk.

Herec vytvoril prevažne kľúčové postavy v komediálnom i vážnom repertoári. Ťažiskom jeho tvorby bolo divadlo. Stvárnil Ževakina v Ženbe (1969), Vosmibratova v Lese (1971), Baróna di Ripafratta v Mirandolíne (1973), Tampaga v Divadle zázrakov (1974), Galy Gaya v hre Muž ako muž (1975) a Jeana v Slečne Júlii (1976). Ďalšie postavy zobrazil v dielach Tanec nad plačom, Kontesa a pechotný dôstojník, Pomocník, Šľachtické hniezdo, Muž, ktorý nikdy neklamal, Jánošík podľa Vivaldiho, Búrka a ďalších. Na javisku Divadla Nová scéna stvárnil postavu Vladimíra Iljiča Lenina v diele Kremeľský orloj a v Slovenskom národnom divadle (SND) postavu veliteľa v Pokuse o lietanie.

Objavil sa aj vo filmoch Cnostný Metod (1979), Lev Tolstoj (1984), O sláve a tráve (1984), Akcia Edelstein (1986) a tiež množstve televíznych filmov. Posledným filmom, kde Ľubo Gregor účinkoval bola snímka režiséra Marka Škopa Eva Nová (2015).

Štyri roky bol vo funkcii riaditeľa bratislavského Divadla Astorka Korzo '90. V roku 1995 sa stal riaditeľom Centra umeleckej tvorby v televízii Markíza. Počas pôsobenia v televízii pripravoval a moderoval reláciu Erotický salón GLP, účinkoval v seriáli Silvánovci, Veľké srdce či Pevnosť Boyard.

Svoje zážitky zhrnul v knihách Za kulisou Markízy, ktorej je spoluautorom a Astorka - divadlo, ktoré nikto nechcel. V časopise TELE plus uverejňoval seriál Holografy Ľuba Gregora alebo spomienky zachytené vlastnou rukou (v. r.).

Ľuba Gregora v septembri 2016 hospitalizovali v Národného ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Dôvodom bol masívny infarkt a pridružená vážna cievna mozgová príhoda. V nemocnici sa podrobil operácii srdca. Herec zomrel 17. novembra 2016 vo veku 73 rokov v Bratislave.

Herec Ľubo Gregor bol päťkrát ženatý a stal sa otcom štyroch dcér.Téma TASR