Gróf A. Tolstoj bol považovaný za oficiálneho sovietskeho spisovateľa

TASR, 10. januára 2018 7:46

Od jeho narodenia v stredu 10. januára uplynie 135 rokov.

Pugačov/ Bratislava 9. januára (TASR) - Ruský, neskôr sovietsky spisovateľ, dramaturg, publicista, verejný činiteľ, gróf, akademik Alexej Nikolajevič Tolstoj bol považovaný za jedného z "oficiálnych" spisovateľov v Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR). Od jeho narodenia v stredu 10. januára uplynie 135 rokov.
Alexej Nikolajevič Tolstoj Foto: TASR

Alexej Nikolajevič Tolstoj sa narodil sa 10. januára 1883 v meste Nikolajevsk (dnes Pugačov) v Samarskej gubernii. Jeho tehotná matka utiekla od manžela a žila s milencom - statkárom Alexejom Apollonovičom Bostromom. Budúci spisovateľ prežil detstvo na majetku otčima v Sosnovke. Skutočný otec ho za svoje dieťa uznal a právo na titul gróf a majetok A. N. Tolstoj získal až v roku 1901. V tom istom roku odišiel A. N. Tolstoj do Petrohradu študovať matematiku na Technologický inštitút. Zapojil sa do literárnych krúžkov, začal písať a štúdium nedokončil. Medzi jeho prvé práce patrí poviedka Stará veža, ktorú kladne prijala kritika.

Počas prvej svetovej vojny robil Tolstoj vojenského spravodajcu vo Francúzsku a vo Veľkej Británii, okrem článkov sa venoval aj písaniu komédií. Do vlasti sa vrátil v čase boľševickej revolúcie, Rusko opustil cez Turecko a žil vo Francúzsku a Nemecku. V roku 1923 sa na Stalinovu výzvu vrátil do Sovietskeho zväzu. Z predstaviteľa zanikajúcej triedy sa stal propagátor komunizmu.

Napísal sci-fi román Aelita (Žena z Marsu) a Lúče inžiniera Garina. Pre deti vydal knižku Nikitovo detstvo a neskôr písal aj rozprávky, napríklad Zlatý kľúčik alebo Buratinové príhody o bábke vystrúhanej z dreva (podľa talianskej rozprávky Pinocchio). Uznanie a slávu si vydobyl historickou trilógiou Krížová cesta, ktorú tvoril v rokoch 1922 až 1941.

Literárne nadanie využil na to, aby si zlepšil postavenie. Napísal trilógiu o Petrovi Veľkom, knihu o Ivanovi Hroznom a novelu Chlieb – Obrana Caricynu. Dostal Leninov rad a tri Stalinove ceny.

Pred druhou svetovou vojnou bol predsedom Zväzu sovietskych spisovateľov a reprezentoval sovietsku literatúru v zahraničí.

V roku 1944 bol členom sovietskej Mimoriadnej štátnej komisie, ktorá vyšetrovala masaker poľských dôstojníkov v Katynskom lese. Komisia pod vedením chirurga, akademika Akadémie vied ZSSR Nikolaja Niloviča Burdenka (1876-1946) prišla k záveru, že poľských dôstojníkov zastrelili Nemci.

V roku 1944 A. N.Tolstému zistili malígny nádor pľúc. Choroba sa rýchlo rozvíjala a spisovateľ zomrel 23. februára 1945 v Moskve ako 62-ročný.


Téma TASR