Spisovateľka Susan Sontagová bola aj aktivistkou za ľudské práva

TASR, 16. januára 2018 9:19

Počas svojej autorskej kariéry napísala 50 kníh, ktoré boli preložené do viac ako 30 jazykov.

New York/Bratislava 16. januára (TASR) - Američanka Susan Sontagová bola spisovateľkou, esejistkou, filmovou režisérkou a aktivistkou za ľudské práva. Počas svojej autorskej kariéry napísala 50 kníh, ktoré boli preložené do viac ako 30 jazykov. V utorok 16. januára uplynie 85 rokov od jej narodenia.
Susan Sontagová Foto: Wikipedia
Známa sa stala vďaka svojim kritickým prácam na tému umenia, kultúry, politiky a súčasnej spoločnosti. Sontagovej rozumná požiadavka po kultivovanosti v prejave ukázala umeleckej a literárnej kritike už pred desaťročiami nový smer vývoja. Preslávila sa mnohými majstrovskými románmi a esejami, v ktorých okrem iného rozoberá dopad vojnových fotografií na dušu človeka. Jej romány sa týkajú širokého spektra tém od literatúry, cez etiku, zdravie, politiku a kultúru.

Susan Sontagová sa narodila 16. januára 1933 v americkom New Yorku. Študovala anglickú literatúru a filozofiu na americkej Harvardovej univerzite a prv než sa začala plne venovať literárnej činnosti, vyučovala na rôznych univerzitách filozofiu.

Za historický román In America (V Amerike) o osudoch poľskej herečky v USA na konci 19. storočia si vyslúžila v roku 2000 jednu z najprestížnejších amerických literárnych cien - National Book Award. Zaujala aj historickým románom The Volcano lover (Milenec sopky) a súborom esejí s názvom On Photography (O fotografii). Nakrútila štyri filmy a režírovala niekoľko divadelných hier.

Autorka, známa svojou ľavicovou orientáciou, získala v roku 2003 na nemeckom knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom prestížnu Cenu mieru. V tom istom roku sa v severošpanielskom Oviede stala laureátkou Ceny princa z Astúrie.

Spisovateľka otvorene kritizovala politiku dnes už bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorú presadzoval po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Susan Sontagová zomrela 28. decembra 2004 vo veku 71 rokov v rodnom New Yorku v dôsledku onkologického ochorenia.

Úrady v Sarajeve po jej úmrtí oznámili, že po nej pomenujú jednu z ulíc v meste. Americká spisovateľka, esejistka, kritička a publicistka bola podľa vyjadrenia úradov Bosny a Hercegoviny "pravou priateľkou" a pomohla Sarajevčanom počas vojny v rokoch 1992-1995. Často v tom období navštevovala Sarajevo a lobovala za ukončenie obliehania bosnianskeho hlavného mesta. V roku 1993 Sontagová spolu so skupinou hercov a režisérov inscenovala divadelnú hru Čakanie na Godota v sarajevskom Divadle mládeže. Obyvatelia Bosny a Hercegoviny, ktorí na vlastnej koži zažili vojnu, ju nenazvali inak, ako "naša Susan".


Téma TASR