Pred 110 rokmi sa narodil taliansky spisovateľ Cesare Pavese

TASR, 9. septembra 2018 6:04

oderné prvky do talianskej literatúry vniesol Cesare Pavese nielen svojimi dielami, ale aj prekladmi moderným amerických autorov.

Santo Stefano Belbo/Bratislava 9. septembra (TASR) - Od narodenia talianskeho prozaika, básnika, prekladateľa a literárneho kritika Cesara Pavesa, jedného z priekopníkov modernej talianskej literatúry, uplynie v nedeľu 9. septembra 110 rokov.

Moderné prvky do talianskej literatúry vniesol Cesare Pavese nielen svojimi dielami, ale aj prekladmi moderným amerických autorov. Bol totiž jedným z prvých, kto talianskym čitateľom predstavil diela Hermana Melvilla, Williama Faulknera či Johna Steinbecka.

Cesare Pavese sa narodil 9. septembra 1908 v talianskom meste Santo Stefano Belbo. Neľahké detstvo a robotnícke protesty v severotalianskych priemyselných mestách na začiatku 20. storočia mali výrazný vplyv na jeho ľavicové videnie sveta. Po skončení štúdií anglického jazyka pracoval a žil v Turíne, kde pôsobil ako redaktor a prekladateľ vydavateľstva Einaudi.

Ľavicové politické presvedčenie sa u Pavesa pretavilo aj do silného antifašistického postoja po nástupe k moci Benita Mussoliniho. Za antifašistické aktivity musel v roku 1935 opustiť Turín a rok prežil v exile na juhu Talianska v Kalábrii. Po návrate do Turína debutoval v roku 1936 zbierkou básní Lavorare stanca (Pracovať unavuje).

Po vypuknutí druhej svetovej vojny bol Cesare Pavese povolaný do armády, ale bojov sa pre svoj zdravotný stav nezúčastnil. Po šiestich mesiacoch sa vrátil do Turína. Na krátky čas sa pripojil k partizánskemu odboju v piemontských horách. V tomto období však už publikoval aj prvé romány Paesi tuoi (Tvoje kraje, 1941) a Spiaggia (Pláž, 1942).

Do talianskej komunistickej strany vstúpil Cesare Pavese v prvých mesiacoch po skončení druhej svetovej vojny. V období rokov 1945-1950 zažil aj najplodnejšie literárne obdobie. Publikoval diela ako napríklad Dialoghi con Leuco (Rozhovory s Leukoteou, 1947), Feria d'agosta (Augustový sviatok, 1948), Prima che il gallo canti (Prv ako kohút zakikiríka, 1949), La bella estate (Krásne leto, 1949), Il diavolo sulle colline (Diabol na kopcoch, 1949), Tra donne sole (Medzi osamelými ženami, 1949), La luna e i falo (Mesiac a vatry, 1950).

Základnou líniou diela Cesara Pavesa je hľadanie spôsobu ako prežiť respektíve zmierniť rozpory medzi detstvom a dospelosťou, bezstarostnosťou a zodpovednosťou či pudom a rozum. Hľadanie spôsobu ako ovládnuť najťažšie remeslo - remeslo žiť - nebolo len charakteristickým znakom jeho básní či próz, ale bolo výrazne prítomné aj v jeho osobnom živote. Vnútorné rozpory a sklamania, napríklad z neopätovanej lásky zo strany americkej herečky Constance Dowlingovej, Pavesa napokon dohnali 27. augusta 1950 k samovražde.

Posmrtne vyšiel Paveseho denník pod názvom Il mestiere di vivere (Remeslo žiť, 1952), ktorý okrem lieterárno-kritických postrehov, objasňuje aj mnohé osobné trápenia nestora modernej talianskej literatúry.Téma TASR