Legendárny Jánošík sa pripomenie vo všetkých filmových podobách

TASR, 24. januára 2018 8:05

RTVS pri príležitosti 330. výročia narodenia legendárneho hrdinu prinesie na obrazovky všetky jeho filmové podoby.

Bratislava 24. januára (TASR) - Jánošík je jedna z najzaujímavejších a mýtmi opradených postáv slovenských dejín, ktorá má svoje miesto aj v slovenskej kinematografii. RTVS pri príležitosti 330. výročia narodenia legendárneho hrdinu prinesie na obrazovky všetky jeho filmové podoby.
Na reprodukcii snímka z filmu Jánošík režiséra Jaroslava Siakeľa. Foto: TASR

V predvečer výročia - v stredu 24. januára uvedie Jednotka o 20.30 h dve časti veľkolepej historickej fresky Paľa Bielika Jánošík. Projekt vznikol v rokoch 1962 až 1963 v nádherných exteriéroch slovenských hôr s náročnými scénickými stavbami a s účasťou plejády vynikajúcich slovenských hercov. Dvojka o 22.40 h odvysiela dokument Slovenské kino: Jánošík - vykrádaný superhrdina. Tvorcovia sa sústredili nielen na jeho rôzne filmové interpretácie, ale aj na širšie súvislosti.

V deň 330. výročia narodenia legendy - vo štvrtok 25. januára o 15.10 Dvojka odvysiela dokument o histórii zrodu a význame prvého slovenského hraného nemého filmu Jánošík 21 nakrúteného v roku 1921. Režisér Ivan Rumanovský hovorí o reštaurovaní filmu v 70. rokoch, kedy sa jedna z jeho veľmi poškodených a roztrhaných kópií dostala na Slovensko z Ameriky. Rekonštrukcia trvala päť rokov, pričom sa v nej skombinovali časti americkej a slovenskej verzie. Z tej slovenskej sa však podarilo nájsť iba zlomky. Rekonštrukciu filmu uvidia diváci Dvojky o 20.10 h pod rovnomenným názvom Jánošík 21. Tešiť sa môžu aj na animovaný film Viktora Kubala, ktorý približuje jánošíkovskú tradíciu s neodmysliteľným humorom. Prvý slovenský dlhometrážny animovaný film Zbojník Jurko, ocenený na mnohých filmových festivaloch doma i v zahraničí, je v programe o 21.15.

TASR informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.


Téma TASR