Kristína je cieľavedomá

TASR, 16. januára 2019 6:45

Toto meno patrí na Slovensku k populárnym a nositeľky oslovujeme Tina, Tinka, Kristínka.

Foto: TASR


Bratislava 16. januára (TASR) - Ženské meno Kristína má grécky pôvod a v preklade znamená "kresťanka". Toto meno patrí na Slovensku k populárnym a nositeľky oslovujeme Tina, Tinka, Kristínka. Meniny oslavujú 16. januára.

Kristíny konajú s veľkou rozvahou a nedajú sa len tak ľahko rozhnevať. Stoja oboma nohami pevne na zemi. Sú cieľavedomé a dôkladne študujú, či ide o filozofiu, právo alebo ekonómiu. Už v dievčenskom veku sú Kristínky roztomilé, ale aj opatrné a dosť uzavreté. V citovej oblasti oceňujú porozumenie a nežnosť.

Ich zdravie je v podstate dobré, no v detstve si vyžadujú veľkú opateru. Kristínam prospeje striedmosť v strave a častý pobyt v prírode.

Obľúbená farba týchto žien je pomarančová a biela, ochranné kamene jaspis a nefrit. Ich totemová rastlina je encián.


Panna a mučenica, patrónka mlynárov SVÄTÁ KRISTÍNA (+ okolo 287/307) z Bolsena patrí k tým mučeniciam, za smrť alebo tresty ktorých sú zodpovední ich otcovia - bezcitní a bez lásky. Mučenica SVÄTÁ KRISTÍNA (+ 559) z Perzie, ďalej slovenská speváčka KRISTÍNA PELÁKOVÁ známa pod umeleckým menom KRISTÍNA, herečky KRISTÍNA SVARINSKÁ i KRISTÍNA FARKAŠOVÁ patria medzi ženy s menom KRISTÍNA.

V piesni KRISTÍNKA SNÁĎ IBA SPÍ toto meno ospieval Peter Nagy.Téma TASR