Kniha Dubček objasní dôvody konania v kontexte historického vývoja

TASR, 19. augusta 2018 9:24

Na jej príprave sa podieľalo takmer 20 popredných slovenských a českých historikov.

Bratislava 18. augusta (TASR) – Knihu Dubček pripravil Historický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) pod vedením autorskej dvojice Miroslav Londák a Slavomír Michálek k 50. výročiu odporu proti okupácii Československa vojskami armád Varšavskej zmluvy. Na jej príprave sa podieľalo takmer 20 popredných slovenských a českých historikov, ktorí pripravili nový pohľad na Alexandra Dubčeka. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
Alexander Dubček Foto: TASR

"Okrem viacerých nových, doteraz neznámych faktov z Dubčekovho života, prináša táto monografia hutný a vyvážený text, v ktorom sa autorom podarilo poctivým dlhoročným výskumom odstrániť nánosy historických legiend a mýtov súvisiacich s bývalým prvým tajomníkom ÚV KSČ (5. január 1968 – 17. apríl 1969) a priniesť objektívny pohľad na túto výnimočnú osobnosť slovenských a československých dejín," priblížila hovorkyňa.

Autori podľa nej, v súlade s najnovšími trendmi historického výskumu, postavili svoje texty predovšetkým na vysvetľovaní a objasňovaní dôvodov Dubčekovho konania v kontexte vtedajšieho historického vývoja. "Vrcholného predstaviteľa Pražskej jari ani nevelebia, ani nediskvalifikujú – ukazujú ho takého, aký bol v historickom kontexte," zdôraznila Hucáková.

Prezentácia knihy Dubček, ktorá je súčasťou uvedenia pamätných diel k 50. výročiu odporu proti okupácii, ako sú suvenírová bankovka, zberateľská minca, pamätná medaila a poštová známka, sa uskutoční 21. augusta o 11.00 h na Univerzite Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí.


Téma TASR