Nenechať nikoho bokom: kampaň zameraná proti násiliu voči ženám

TASR, 25. novembra 2017 7:38

VZ OSN vyzvalo vlády, medzinárodné i mimovládne organizácie, aby zvlášť v ten deň upozorňovali verejnosť na problematiku násilia na ženách.

Foto: pixabay.com


New York/Ženeva 25. novembra (TASR) - Na tému: "Nenechať nikoho bokom: skoncovať s násilím voči ženám a dievčatám" je v roku 2017 pripravená kampaň aktivít zameraných proti násiliu voči ženám.

Aj tentoraz sa zjednocujúcou farbou pre všetky aktivity súvisiace s Medzinárodným dňom odstránenia násilia páchaného voči ženám stala oranžová. Informovala o tom na svojej webovej stránke OSN pri príležitosti tohto medzinárodného dňa. Pripadá na 25. novembra a vyhlásilo ho Valné zhromaždenie (VZ) OSN v decembri 1999.

VZ OSN vyzvalo vlády, medzinárodné i mimovládne organizácie, aby zvlášť v ten deň upozorňovali verejnosť na problematiku násilia na ženách.

Korene tohto medzinárodného dňa siahajú do roku 1960 do Dominikánskej republiky, kde boli 25. novembra 1960 tri sestry Mirabalové - Patria Mercedes, María Argentina Minerva a Antonia María Teresa - zavraždené za to, že bojovali za svoje práva a stáli v opozícii proti vtedajšiemu diktátorovi Rafaelovi Leónidasovi Trujillovi (1891-1961; vládol v rokoch 1930-61). Ten vydal rozkaz na ich likvidáciu. Sestry sa stali symbolom boja za odstránenie násilia voči ženám.

Obhajcovia práv žien pripomínali deň boja proti sexuálnemu násiliu na ženách od roku 1981. Niekoľko ďalších rokov daný jav nepútal väčšiu pozornosť medzinárodného spoločenstva. Pritom bitie žien, ich mučenie či iné formy násilného správania predstavovali a predstavujú bežnú prax.

Medzinárodné, humanitárne aj mimovládne organizácie spojili sily, aby sa 25. november stal príležitosťou na väčšie informovanie verejnosti o násilí, ktorému sú ženy vystavené.

Existuje aj domáce násilie, ktorý zahŕňa fyzické alebo pohlavné formy. V niektorých častiach sveta sa tento typ násilia legislatívne neupravuje, nepovažuje sa za prečin, trestný čin, ale len za súkromnú vec dotyčných v ich normálnom živote.
Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac