Juraj je komunikatívny

TASR, 24. apríla 2019 5:51

Meniny oslavuje 24. apríla.

Foto: TASR


Bratislava 24. apríla (TASR) - Mužské meno Juraj je svätecké, má grécky pôvod a v preklade znamená "roľník". Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Juro, Jurko, Ďuri, Ďurko. Meniny oslavujú 24. apríla.

O týchto mužoch možno povedať, že sú veľmi komunikatívni a v spoločnosti dosahujú vysokú úroveň. V istých chvíľach Jurajovia chcú byť sami, inokedy vyhľadávajú priateľov. Dobre ovládajú svoje emócie a s každým sa usilujú vychádzať pokojne.

Môžu byť z nich úspešní ekonómovia, ale darí sa im napríklad aj v umeleckej oblasti či v politike. Nie sú presvedčivo životaschopní, často sú v stave miernej depresie. Menšie ochorenia majú pôvod prevažne v konzumácii nie práve zdravej stravy. Mali by byť poriadnejší a opatrnejší.

Obľúbené farby Jurajov sú červená a zelená, ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene ametyst a jaspis.

Podľa Historického kalendára sa na JURAJA v roku 1549 narodil v Bardejove vzdelanec, polyhistor, lekár a učiteľ JURAJ HENISCH, autor Prehľadu starého i nového zemepisu. Zomrel 31.5.1618.

Aj národno-kultúrny dejateľ, katolícky hodnostár, mecén Slovenského učeného tovarišstva, prekladateľ a vydavateľ JURAJ PALKOVIČ sa narodil na JURAJA v roku 1763 vo Veľkých Chlievanoch. Zomrel 21.1.1835.

Na Slovensku najznámejším JURAJOM nepochybne stále je ľudový hrdina, zbojnícky kapitán, symbol boja poddaných proti feudálnemu útlaku JURAJ JÁNOŠÍK z Terchovej. Jeho zbojnícky život sa stal námetom mnohých umeleckých diel, básnických, románov, divadelných hier, odrazil sa vo výtvarnom umení. Filmy o ňom nakrútili v roku 1921 bratia Siakeľovci, o 15 rokov neskôr Martin Frič a v roku 1962-1963 Pavol Bielik. Úspešný poľský muzikál Na skle maľované vychádza z jánošíkovskej legendy.

Patrón rytierov a vojakov SVÄTÝ JURAJ, sviatok ktorého pripadá na 24. apríla.

Spisovateľ, národný buditeľ, člen bernolákovcov, katolícky kňaz JURAJ FÁNDLY (1750-1811), ďalej zosnulý na Slovensku narodený český režisér, scenárista a herec JURAJ HERZ(1934-2018 ), herec a riaditeľ bratislavského Divadla Aréna JURAJ KUKURA, režisér JURAJ NVOTA, zosnulý jazzový hudobník, trubkár, brat Jána Lehotského JURAJ LEHOTSKÝ (1940-2017), zosnulý hudobník, skladateľ, aranžér, dirigent, meno ktorého sa spája so začiatkami mnohých východoslovenských hudobníkov JURAJ SZABADOS (1941-1995), džezman, aranžér JURAJ BARTOŠ, režisér, scenárista a kameraman JURAJ JAKUBISKO, divadelný, filmový a dabingový herec JURAJ KEMKA, slovenský kajakár v rýchlostnej kanoistike JURAJ TARR - títo a všetci ostatní muži s týmto menom majú sviatok 24. apríla.
Téma TASR