Hudobný skladateľ a milovník žien Joseph Haydn zomrel pred 205 rokmi

TASR, 31. mája 2014 7:45

Mimo hudobného sveta, ho pravdepodobne najlepšie poznajú fanúšikovia nemeckého futbalu a iných športov, pretože zložil melódiu, ktorá je v súčasnosti nemeckou hymnou.

Viedeň/Bratislava 30. mája (TASR) – Všetci veľkí skladatelia stavali na jeho myšlienkach. Rakúsky hudobný skladateľ Joseph Haydn je považovaný za "otca symfónie a sláčikového kvarteta". Rozšíril orchester o nové nástroje a objavil tak jeho nové možnosti. V sobotu 31. mája uplynie 205 rokov od jeho smrti.
Joseph Haydn Foto: TASR

Mimo hudobného sveta, ho pravdepodobne najlepšie poznajú fanúšikovia nemeckého futbalu a iných športov, pretože zložil melódiu, ktorá je v súčasnosti nemeckou hymnou.

Haydn bol hlavným predstaviteľom vrcholného klasicizmu v hudbe, jeho sonáty, sláčikové kvartetá a symfónie patria do zlatého fondu svetového kultúrneho dedičstva.

Franz Joseph Haydn sa narodil 31. marca (podľa niektorých prameňov 1. apríla) 1732 v dolnorakúskej dedine Rohrau v rodine kolára. Od šiestich rokov navštevoval cirkevnú školu v susednom meste Hainburg, ako osemročný sa stal spevákom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni, kde sa učil aj hru na husliach a klavíri.

Na odporúčanie dvorného libretistu Pietra Metastasia sa v roku 1753 stal žiakom slávneho talianskeho skladateľa a učiteľa spevu Nicola Porporu, autora barokových a mytologických opier, ktorý bol jeho jediným učiteľom. Po odchode od Porporu vystriedal Haydn niekoľko ďalších pôsobísk. Účinkoval aj ako dvorný hudobník baróna Fürnberga, ktorý ho odporučil grófovi Karlovi Morzinovi. Ten ho v roku 1759 vymenoval za hudobného riaditeľa na svojom zámku Lukavec pri Plzni (dnes ČR).

V roku 1760 sa Haydn oženil s Mariou Annou Kellerovou, toto manželstvo však bolo nešťastné. Aj napriek tomu, že bol plešatý, nevynikal peknou postavou (bol nízky) a tvárou (bola zjazvená po kiahňach) ženy prejavovali o neho záujem a on miloval ženy.

Na jar 1761 vstúpil hudobník do služieb poprednej maďarskej šľachtickej rodiny Eszterházyovcov. Pracoval pre nich tridsať rokov. Vďaka dobrým pracovným podmienkam na kniežacom dvore mohol Haydn naplno rozvinúť svoje tvorivé schopnosti. Začínal ako vicekapellmeister, neskôr ako dirigent dvorného orchestra, zloženého zvyčajne z 15-20 hudobníkov. Od roku 1792 bol učiteľom Ludwika van Beethovena.

Haydnova hudba sa vyznačuje sviežosťou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami. Skomponoval viac ako 1000 hudobných diel: 104 symfónií, mnoho sláčikových koncertov, 60 klavírnych sonát, štyri oratóriá, 20-25 opier, omše a ďalšie hudobné diela. Zo symfónií sú najznámejšie 6. symfónia D dur Ráno, 7. symfónia C Dur Poludnie, 8. symfónia G Dur Večer, 26. symfónia fis mol Vianočná, 44. symfónia e mol Smútočná, alebo 45. symfónia fis mol Rozlúčková, oratóriá Stvorenie a Ročné obdobia.

V roku 1797 skomponoval hymnu pre viedenský cisársky dvor, ktorá bola až do roku 1918 rakúskou národnou hymnou. Bol známy tým, že po dokončení diela často písal na koniec rukopisu "Lausdeo" (Chvála bohu).

Haydn bol veľmi obľúbeným človekom. Bol láskavý a plný optimizmu. Bol oddaným katolíkom a miloval svoj záhon ruží, pri ktorom vždy oddychoval, keď bol unavený od skladania. Medzi jeho ďalšie záľuby patrila poľovačka a rybárčenie.

Hudobný skladateľ Joseph Haydn zomrel 31. mája 1809 vo Viedni.


Téma TASR