Spisovateľ píšúci pre deti Ján Uličiansky bude mať 60 rokov

TASR, 29. októbra 2015 10:09

Hoci sa narodil v Bratislave, od troch rokov vyrastal v Košiciach, v základnej škole navštevoval bábkarský súbor a to ho nasmerovalo na kariéru bábkového režiséra.

Na snímke spisovateľ Ján Uličiansky (vľavo). Foto: Martin Turanovič/TASRBratislava 29. októbra (TASR) – Spisovateľ, dramatik, dramaturg a autor rozhlasových a divadelných hier a kníh pre deti Ján Uličiansky sa narodil v Bratislave 29. októbra 1955 a vo štvrtok oslávi svoje 60. narodeniny.

Hoci sa narodil v Bratislave, od troch rokov vyrastal v Košiciach, v základnej škole navštevoval bábkarský súbor a to ho nasmerovalo na kariéru bábkového režiséra. Vyštudoval dramaturgiu a réžiu bábkového divadla na pražskej Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení. Do roku 1987 bol dramaturgom a režisérom Bábkového divadla v Košiciach. Od roku 1988 pracoval ako dramaturg hier pre deti a mládež v Slovenskom rozhlase (v súčasnosti Rozhlas a televízia Slovenska - RTVS). Pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, bol vedúcim Katedry bábkarskej tvorby.

Spisovateľ Ján Uličiansky debutoval v roku 1974 rozhlasovou rozprávkou Aťa a jej priatelia, dva roky nato napísal hru Tik Tak, ktorú neskôr prepísal aj do divadelnej podoby. Do literatúry vstúpil v roku 1981 knižkou rozprávok Adelka Zvončeková. Pre deti a mládež sú určené aj knižky Nedeľa, Snehuliacke ostrovy, Máme Emu, Veverička Veronka, Veveričky, Drak Plamienok, Malá princezná, Analfabeta Negramotná, Leonardo, kocúr z ulice.

Pre deti napísal bábkové hry Čáry Máry Fuk (1978), Janko Pipora (1983), Bohatier Kremienok (1987), Peter Kľúčik (1996), Prípad hrášok (2004), Čarodejníkov učeň (2006), Panáčik (2012) a iné. Pre dospelých je určená jeho hra Alergia (1995).

V novembri 2008 uviedla Činohra Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave jeho rozprávkovú hru Kocúr na kolieskových korčuliach. V roku 2010 sa v Činohre Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach uskutočnila premiéra rozprávky Štyria škriatkovia a víla z jeho autorskej dielne. V tom istom roku sa režijne podieľal na uvedení detskej opery Kominárik v SND.

Cyklickú zábavno-vzdelávaciu reláciu pre deti od päť do sedem rokov Trpaslíci pre RTVS vytvoril ako kreatívny producent a autor. Komédiu Zvonkohra o košickej Urbanovej veži napísal pre Košice v roku 2013, keď sa toto mesto hrdilo titulom Európske hlavné mesto kultúry.

Ján Uličiansky je držiteľom viacerých literárnych a divadelných ocenení. Na 29. kongrese Medzinárodnej únie pre detskú knihu IBBY (The International Board on Books for Young People), ktorý sa v roku 2004 uskutočnil v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike (JAR) si ako jediný z autorov prevzal dve prestížne ocenenia - certifikát za nomináciu na Cenu Hansa Christiana Andersena a bol zapísaný na Čestnú listinu IBBY 2004 za knihu Pán Prváčik. V januári 2009 prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vymenoval Jána Uličianskeho za profesora v odbore divadelné umenie.Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac