Ivan Daxner bol signatárom Clevelandskej a Pittsburskej dohody

TASR, 2. februára 2015 6:05

Narodil sa 2. februára 1860 v Nagykálló v dnešnom Maďarsku ako syn politika, národovca a publicistu Štefana Marka Daxnera.

Bratislava 2. februára (TASR) - Publicista, bankový riaditeľ a národný pracovník v USA Ivan Daxner bol signatárom Clevelandskej a Pittsburskej dohody. V pondelok 2. februára uplynie od jeho narodenia 155 rokov.

Narodil sa 2. februára 1860 v Nagykálló v dnešnom Maďarsku ako syn politika, národovca a publicistu Štefana Marka Daxnera. Ivan Daxner študoval na slovenskom gymnáziu v Revúcej a na vysokej škole technickej v Nemecku. Krátko pracoval u martinského staviteľa. Jeho kariéra v oblasti bankovníctva začala v Tisovskej vzájomnej pomocnici, ktorá sa neskôr pretvorila na Tisovskú sporiteľňu. V roku 1902 ho na valnom zhromaždení Tatry, hornouhorskej banky v Martine, zvolili za náhradného člena dozornej rady a o rok neskôr sa stal členom direktória namiesto Petra Makovického. Za generálneho riaditeľa Tatra banky ho zvolili 19. apríla 1905.

Vo funkcii riaditeľa sa mu stala osudným zviazanosť a spriaznenosť so slovenským finančníkom Petrom Víťazoslavom Rovniankom v USA, ktorého túžba získať viac ho hnala do mnohých, mnohokrát riskantných obchodov. V roku 1913 Ivana Daxnera zbavili funkcie generálneho riaditeľa a pristúpilo sa k sanácii Tatra banky. V tom istom roku, už ako bývalý riaditeľ, odišiel do USA, aby zachránil tamojšie pohľadávky Tatra banky ohrozené krachom Rovniankovej banky, čo sa mu však nepodarilo.

V USA sa zapojil do kultúrnej a národnej práce amerických Slovákov. V rokoch 1914-1917 bol hlavným tajomníkom Slovenskej ligy, vtedy vrcholnej reprezentácie krajanského národného hnutia. Z jej poverenia na jar 1914 vypracoval Memorandum o krivdách a požiadavkách Slovákov. V podstate sa krylo s požiadavkami Memoranda národa slovenského z roku 1861. Spolupracoval s českými krajanskými spolkami, organizačne a publicistiky sa angažoval za vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov, spolukoncipoval niektoré dokumenty o vzájomných vzťahoch po oslobodení. V roku 1915 bol signatárom Clevelandskej a v roku 1918 Pittsburskej dohody. Bol jedným z iniciátorov milióndolárovej zbierky na pomoc Slovákom.

Po návrate z USA žil od roku 1925 v ústraní v Tisovci. Bol jedným z organizátorov a pracovníkov Slovenskej ligy na Slovensku.

Ivan Daxner zomrel 28. decembra 1935 v Tisovci vo veku 75 rokov.

Téma TASR