Múzeum si pripomína úmrtie Žigmunda Drugetha, ktorým vymrel rod

TASR, 20. apríla 2017 15:04

Od smrti Žigmunda Drugetha, ktorým v Humennom vymrel rod Drugethovcov, uplynulo 333 rokov.

Vihorlatské múzeum Humenné Foto: Peter PalašHumenné 20. apríla (TASR) - Od smrti Žigmunda Drugetha, ktorým v Humennom vymrel rod Drugethovcov, uplynulo 333 rokov. "Nad samotným dátumom úmrtia však musíme polemizovať," informovala historička Zuzana Koščová z Vihorlatského múzea (VM) v Humennom.

V odbornej literatúre sa totiž uvádza rôzne datovanie jeho smrti, a to 14. februára alebo 19. apríla 1684. "V oboch prípadoch však miesto úmrtia je Užhorod. Stretávame sa aj s teóriou, ktorá tvrdí, že Žigmund Drugeth bol popravený Imrichom Thökölym v Košiciach za zradu," priblížila.

VM v Humennom si podľa Koščovej uvedomuje problematickosť spomínaného datovania a odlišností historických údajov, ktoré sú dostupné v publikáciách rôznych autorov. Usiluje sa preto o prípravu výskumu týkajúceho sa života a smrti Žigmunda Drugetha.

"Považujeme takýto výskum za prínos pre regionálnu históriu a doplnenie historiografie Drugethovcov v rámci európskeho pôsobenia. Rovnako i pre našu inštitúciu, keďže samotný zámok, v ktorom sídli Vihorlatské múzeum, patril tomuto silnému magnátskemu rodu od roku 1317 ďalších viac než 300 rokov," skonštatovala.

Žigmund Drugeth sa narodil v roku 1657. Vzdelanie získal u jezuitov a štúdium ukončil na Viedenskej univerzite. "Zomrel ako 27-ročný bez mužského potomka," vysvetlila historička s tým, že na humenskom panstve i v Uhorsku tak vymrel rod po meči. "V roku 1691 zomrel korbavský biskup Valent Drugeth ako posledný príslušník rodu. Vlastníčkou obrovských majetkov sa stala dcéra Žigmunda Drugetha, Klára, manželka Petra Zichyho," doplnila.

Napriek Žigmundovmu mladému veku ho panovník Leopold I. vymenoval za župana troch stolíc – Zemplínskej, Užskej a Boršodskej. Zúčastnil sa aj Thökölyho protihabsburgského povstania. "Najskôr bojoval na strane Thökölyho, ale po bitke pri Viedni prešiel Žigmund Drugeth na stranu Leopolda I. a bojoval za panovníkove záujmy až do svojej smrti," spomenula Koščová.

Spomienkou na Žigmunda Drugetha v Humennom je reliéfny rodový erb nachádzajúci sa nad portálom múzea. "Používal ho už Juraj Drugeth a bol najhonosnejším prevedením drugethovského erbu," uzavrela.
Téma TASR