Maliar, grafik a ilustrátor M. Kellenberger bude mať 60 rokov

TASR, 11. októbra 2017 7:15

Martin Kellenberger pochádza z výtvarníckej rodiny maliara a grafika Ľubomíra Kellenbergera.

Bratislava 11. októbra (TASR) – Bratislavčan Martin Kellenberger, maliar, grafik a ilustrátor, sa narodil 11. októbra 1957. V stredu bude mať 60 rokov.
Martin Kellenberger Foto: TASR

Martin Kellenberger pochádza z výtvarníckej rodiny maliara a grafika Ľubomíra Kellenbergera. Vyštudoval výtvarný odbor na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1981-1992 pracoval ako výtvarný redaktor vo vydavateľstvách Tatran a Mladé letá. Pôsobil na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, knižnej ilustrácii a animovanému filmu. Je však aj ctiteľom a znalcom hudby, literatúry a dejín. Jeho dielo reflektuje európske i svetové dejiny a kultúrnu históriu ľudstva. Preto sa v ňom často objavujú  biblické motívy, či osobnosti stredoveku, novoveku i moderny, ako boli Johann Gutenberg, Jan Amos Komenský, Vincent van Gogh a ďalší.

Vystavuje na Slovensku i v zahraničí. Od roku 1986 mal autorské výstavy v Spojených štátoch amerických (USA), Maďarsku, Českej republike, Rakúsku a Francúzsku.

Umelec získal viacero ocenení, medzi nimi v roku 2001 Cenu Ľudovíta Fullu. Na najvýznamnejšie svetové ocenenie pre tvorcov detských kníh - Cenu Hansa Christiana Andersena ho nominovali v roku 2006. Viacero cien získal v súťažiach Najkrajšie knihy Československa a Najkrajšie knihy Slovenska.

Ilustroval množstvo publikácií rôznych žánrov pre malých i dospelých čitateľov. Jeho srdcovou záležitosťou je kreslenie pre deti a iba pre nich ilustroval niekoľko desiatok kníh. Jeho obrázky podnecujú predstavivosť malých čitateľov a dávajú knihám ďalší rozmer, pretože farebné kúzla rozprávok im ponúka spolu s veľkou dávkou humoru.

Martin Kellenberger žije a tvorí v Bratislave a Modre.
Téma TASR