František rád poučuje

TASR, 4. októbra 2018 5:51

Krstné meno František je talianskeho pôvodu, bolo odvodené od mena svätého Františka z Assisi a znamená "malý Francúz".

Foto: TASR


Bratislava 4. októbra (TASR) - Pretože svätý František dobre ovládal francúzštinu, v detstve dostal prezývku Francesco čiže malý Francúz.

Tento taliansky básnik a humanista (1181-1226) bol zakladateľom rehole františkánov, tvorcom betlehemu a stal sa patrónom chudobných aj ochrany prírodného prostredia.

Toto krstné meno má aj ženskú podobu - Františka. Na našom území, rovnako aj v Čechách, sa bežne používa. Nositeľov oslovujeme Fero, Ferino, Franto, Fany. Meniny oslavujú 4. októbra.

Františkovia sú muži, ktorí radi poučujú. Ich dominantnými vlastnosťami sú vôľa, aktivita, inteligencia a citlivosť. Zdanlivo ide o zdržanlivých ľudí, v skutočnosti sú vášniví a nepokojní. Františkovia sú tiež pohotoví a disponujú pozoruhodnou intuíciou. V citovom živote sa prejavujú dvojakým spôsobom: sú schopní vzplanúť veľkodušnosťou a o pár minút to všetko odvolať.

Sú životaschopní, môžu mať časté bolesti hlavy. Mali by dbať na dostatok spánku. Františkov ovplyvňuje planéta Merkúr.

Ich šťastné farby sú červená, biela a modrá. Ochranné rastliny podbeľ, levanduľa, ochranné kamene tigrie oko a topás.

Diakon, zakladateľ rehole františkánov, patrón Talianska, ekológov, obchodníkov, chudobných, chromých, slepých, väzňov, tkáčov, krajčírov, sociálnych pracovníkov i ochrancov životného prostredia, rodák zo stredotalianskeho mesta Assisi SVÄTÝ FRANTIŠEK, ďalej spisovateľ, predstaviteľ naturizmu v slovenskej próze FRANTIŠEK ŠVANTNER (1912-1950), prozaik, básnik, publicista, matičný pracovník FRANTIŠEK HEČKO (1905-1960), slovenský herec FRANTIŠEK DIBARBORA (1916-1987), prvý profesionálne vyškolený operný herec a spevák FRANTIŠEK KRIŠTOF VESELÝ (1903-1977), ktorý v roku 2003 dostal posmrtne Aurela za celoživotný prínos do kultúry, ďalej napríklad vyštudovaný matematik, jeden zo zvolávateľov "sviečkovej manifestácie" v Bratislave a od 90. rokov 20. storočia politik FRANTIŠEK MIKLOŠKO, slovenský a český filmový režisér a scenárista, producent, televízny a filmový podnikateľ FRANTIŠEK (FERO) FENIČ, bývalý diplomat, vysokoškolský pedagóg, prekladateľ z talianskeho jazyka FRANTIŠEK HRUŠKA, ale aj český bubeník, spevák, textár, herec, publicista, scenárista, divadelník, spisovateľ i politik FRANTIŠEK RINGO ČECH, vlastným menom FRANTIŠEK ČECH - to je len vzorka mužov, ktorí nosia meno FRANTIŠEK.

Meno FRANTIŠEK si zvolil aj argentínsky jezuita, kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý bol 13. marca 2013 zvolený za 266. pápeža rímskokatolíckej cirkvi.


Téma TASR