Extrémny zoskok Baumgartnera sledoval rekordný počet užívateľov YouTub

TASR, 15. októbra 2012 20:54

Nedeľný zoskok 43-ročného Salzburčana Felixa Baumgartnera z okraja vesmíru sledovalo v priamom prenose na webovej stránke YouTube doteraz najväčšie publikum internetových užívateľov.

Rakúsky extrémny športovec Felix Baumgartner gestikuluje pred novinármi po úspešnom skoku zo stratosféry v meste Roswell v americkom štáte Nové Mexiko 14. októbra 2012. Foto: archív TASR


Viedeň 16. októbra (TASR) - Rakúsky profesionálny parašutista zoskokom vytvoril najmenej tri isté rekordy. Išlo o doteraz najvyšší let balónom plneným héliom s posádkou, ako aj najvyšší zoskok padákom.

Ďalší rekord vďaka nemu padol na YouTube. Zoskok extrémneho športovca z kapsule, ktorú špeciálny héliový balón vyniesol do výšky takmer 39 kilometrov nad americkým štátom Nové Mexiko, sledovalo online približne osem miliónov ľudí.

Podľa predbežných meraní rýchlosť takmer 12-minútového pádu dosiahla 1342,8 kilometrov za hodinu. Ak vyhodnotenie údaj potvrdí, znamenalo by to, že Baumgartner ako prvý človek prekonal rýchlosť zvuku, a to o približne 265 kilometrov za hodinu, uviedla agentúra DPA.

Pokus o rekordný zoskok predtým dvakrát odložili pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Rakúšan sa naň pripravoval päť rokov.

Téma TASR