Elena aj Helena majú organizačné schopnosti

TASR, 18. augusta 2018 5:51

Ženské meno Elena je odvodené od mena Helena.

Foto:TASR


Bratislava 18. augusta (TASR) - Meno Helena má grécky pôvod a v preklade znamená "svetlo". Na Slovensku boli tieto mená bežne zaužívané a jeho nositeľky naďalej oslovujeme Hela, Helenka, Ela, Elenka.

Eleny aj Heleny oslavujú meniny 18. augusta. Sú to ženy, ktoré sa dobre cítia iba vo vlastnom svete. Tieto dievčatá a dámy majú citlivú povahu a veľmi ťažko odpúšťajú.

Až na výnimky sa v aktivite nepretrhnú, pretože si myslia, že dôležitejšia je ich prítomnosť ako činnosť. Sú zjavne spoločenské a niekedy rozmarné. Eleny a Heleny majú výborné organizačné schopnosti.

Ich životná sila nie je celkom uspokojivá. Zvýšenú pozornosť by mali venovať najmä obličkám a chrbtici.

Eleny a Heleny ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú červená a biela. Ochranné rastliny podbeľ, rasca, ochranné kamene tigrie oko, topás a achát.

SVÄTÁ HELENA (okolo 255 - okolo 330), sviatok ktorej pripadá práve na 18. augusta, matka cisára Konštantína Veľkého a jeho spolupracovníčka pri pozdvihnutí kresťanstva. Pochádzala z jednoduchého ľudu.

Slovenská prozaička, redaktorka a publicistka ELENA MARÓTHY-ŠOLTÉSOVÁ (1855-1939), herečka ELENA ZVARÍKOVÁ-PAPPOVÁ (1935-1974), poetka, autorka rozprávok pre deti a dievčenských románov i učiteľka ELENA ČEPČEKOVÁ (1922-1992), slovenská filmová a dabingová herečka ELENA PODZÁMSKA, vodná slalomárka, držiteľka zlatej medaily z letných olympijských hier v rokoch 2004 a 2008 ELENA KALISKÁ, česká speváčka a herečka HELENA VONDRÁČKOVÁ, už zosnulá česká herečka HELENA RUŽIČKOVÁ (1936-2004) - tieto a všetky ostatné ženy s týmito menami majú podľa slovenského kalendára sviatok 18. augusta.

Podľa gréckej mytológie patrí medzi najznámejšie nositeľky tohto mena dcéra najvyššieho božstva Dia a Sparťanky Lédy, krásna, spartská, či trójska HELENA.

Karol Duchoň spieval "ELENA ty si život môj, ...".

Téma TASR