Muzikál Hair (Vlasy) mal premiéru pred 50 rokmi

TASR, 17. októbra 2017 9:25

17. októbra uplynie 50 rokov od prvej premiéry kultového amerického muzikálu Hair (Vlasy).

New York/Bratislava 17. októbra (TASR) - "Američan z Washingtonu (James Rado) a Američan z Pittsburghu (Gerome Ragni) sa stretli v New York City a tímovo sa pustili do práce na scenári muzikálu Hair. K dvojici sa pripojil ďalší chlapík, (Galt Macdermot) - tentoraz z kanadského Montrealu - a zložil hudbu", vracia sa jeden zo žijúcich autorov James Rado na oficiálnej stránke Hair k zrodu kultového muzikálu nastupujúcej nespokojnej generácie 60. rokov 20. storočia v USA.

Foto: youtubeNovinárska verzia vzniku Hair však spomína dvoch neúspešných nezamestnaných hercov Jamesa Rada a Gerome Ragniho, ktorí sa neodbytne zaoberali myšlienkou, ako sa presadiť na Broadwayi. Pohybovali sa denne v newyorskej štvrti East Village, dobre poznali život mladej frustrovanej generácie dlhovlasých hipisákov s drogou a sklenými pohľadmi. Javisko broadwayského divadla chceli šokovať atmosférou revolty bohémov a hippies, detí kvetov.

Fakty sa stretávajú v roku 1967, keď po troch rokoch tvorby prezentovali mladí muži z núdze svoj muzikál mimo Broadwaya. Nepodarilo sa im totiž získať vyhlásených broadwayských producentov. Chytil sa ich manažér Joseph Papp a ponúkol im šesť týždňov vo svojom novom divadle. Narýchlo pohľadali obsadenie, hudobného skladateľa a naštudovali hru. Pred 50 rokmi - 17. októbra 1967 - mal premiéru muzikál Hair (Vlasy).

Muzikál prekračoval dovtedajšie konvencie - svojou zdanlivou bezdejovosťou, slangom, frivolnosťou, dynamickou choreografiou, úspornými kostýmami a predovšetkým rockovým rytmom - publikum ho prijalo vlažne. Po 49 reprízach ho autori v prepracovanej verzii prezentovali na diskotéke v Cheetah, čím sa aspoň zemepisne dostali na Broadway. Tu už producenti zavetrili stopu úspechu a producent Michael Butler im ponúkol tri mesiace na prerobenie predstavenia do priestorov veľkej scény broadwayského divadla Biltmore Theatre.Skutočný muzikál Hair (Vlasy) mal na Broadwayi premiéru 29. apríla 1968. Tentoraz sa úspech dostavil okamžite. Za necelé nasledujúce štyri roky dosiahlo predstavenie 1742 repríz. Príbeh komunity kvetinovej mládeže, ktorá hľadá lásku, šťastie a mier, prinášajúce harmóniu, odsudzuje vojnu vo Vietname a materiálny spôsob života, oslovil revoltujúcu mládež.

Do filmovej podoby pretavil muzikál český emigrant v Spojených štátoch amerických (USA) Miloš Forman v roku 1979. Bratislavské Divadlo Nová scéna šírilo "kvetinové posolstvo" v rokoch 2003-2005.
Téma TASR