Deň vďakyvzdania sa v USA spája s cestovaním a moriakom

TASR, 23. novembra 2017 7:38

Pripadá na štvrtý novembrový štvrtok, v roku 2017 je to 23. november.

Washington 23. novembra (TASR) - Stretnutia členov rodín spojené s cestovaním, slávnosti, moriak, brusnicová omáčka, zemiakové pyré, vďačnosť za úrodu i zmysel pre dobročinnosť - to sú hlavné znaky amerického Dňa vďakyvzdania. Pripadá na štvrtý novembrový štvrtok, v roku 2017 je to 23. november.
Foto: TASR/AP

Prezident USA pri príležitosti tohto dňa tradične omilostí moriaka. Prvýkrát oficiálne udelil milosť moriakovi na Deň vďakyvzdania v roku 1989 prezident George H.W. Bush. Dňa 14. novembra 1989 vyhlásil, že "odteraz sa bude moriakom udeľovať prezidentská milosť".

Deň vďakyvzdania si pripomínajú aj americkí občania žijúci na Slovensku. Veľvyslanectvo USA pri príležitosti tohto sviatku organizovalo recepciu. Pripájali sa k nemu aj pracovníci Americkej obchodnej komory, ktorí podporovali charitatívne projekty určené pre regióny Slovenska.

So štvrtým novembrovým štvrtkom sa spája tradičný jedálny lístok: na slávnostnom stole ozdobenom symbolmi jesene nechýbajú pečený moriak s plnkou, zemiakové pyré a brusnicová omáčka. Aj preto má Deň vďakyvzdania prezývku Deň moriakov.

Práve pečený moriak je neodmysliteľne spätý s vďakyvzdaním. Na slávnostných stoloch spravidla nechýbajú ani pyré zo sladkých zemiakov a najrozličnejšie zeleninové prílohy.

Rodinná večera v Deň vďakyvzdania vyzerá podobne ako vianočná večera na Slovensku. Rodiny sa schádzajú z najrozličnejších kútov krajiny. Dni pred vďakyvzdaním patria cestovateľsky medzi najrušnejšie obdobia roka v USA.

Osadníci a miestni Indiáni na jeseň roku 1621 v americkom Plymouthe vzdali vďaku za úrodu a prežitie. Práve ten rok sa považuje za prvý, keď sa konali takéto oslavy. Sviatok sa potom rozšíril a slávili ho jednotlivci, obce i celé štáty v rôznych termínoch. Prezident George Washington vyhlásil v roku 1789 národný Deň vďakyvzdania, avšak jeho návrh narazil na zmiešané reakcie a nie všade ho prijali. Až prezident Abraham Lincoln inicioval v roku 1863 tradíciu sláviť Deň vďakyvzdania na národnej úrovni pravidelne v novembri.


Téma TASR