Deň narodenia Leonarda da Vinci sa stal Svetovým dňom umenia

TASR, 15. apríla 2018 9:58

Svetový deň umenia, ktorý pripadá na 15. apríla, vyhlásili v dňoch 5.-6. apríla 2011 na 17. Valnom zhromaždení Medzinárodného združenia výtvarného umenia (AIAP/IAA) v Guadalajare.

Paríž 15. apríla (TASR) - Svetový deň umenia, ktorý pripadá na 15. apríla, vyhlásili v dňoch 5.-6. apríla 2011 na 17. Valnom zhromaždení Medzinárodného združenia výtvarného umenia (AIAP/IAA) v Guadalajare.
Výstava Mystérium predstavuje sochy a kresby Dominika Mončeka - Ilustračné foto Foto: Monika Šupatíková

Účastníci Valného zhromaždenia v tomto mexickom meste jednomyseľne schválili návrh Turecka na zavedenie Svetového dňa umenia s termínom 15. apríl, ktorý je dňom narodenia všestranného talianskeho umelca, architekta, vedca z obdobia renesancie Leonarda da Vinci (15. apríl 1452-2. máj 1519).

Prvýkrát sa tento deň slávil v roku 2012.

Existuje niekoľko špecifických dní, ktorí majú ľudia možnosť sláviť počas roka, napríklad Medzinárodný deň žien, Deň matiek, Deň otcov, Deň sv. Valentína, Prvý máj - Sviatok práce, Sviatok hudby a tak ďalej. Naopak, nijaký deň neexistoval do roku 2011, ktorý by združil celý svet pri oslavách umenia, uviedlo AIAP/IAA na svojej webovej stránke.

Slovensko sa k Svetovému dňu umenia pripojilo už v roku 2012. Kultúrne podujatia v Bratislave pripravila Slovenská výtvarná únia (SVÚ).


Téma TASR