Dean Reed prezývaný Červený Elvis by sa dožil 80 rokov

TASR, 22. septembra 2018 6:00

Zatiaľ čo milióny ľudí utekali spoza železnej opony smerom na Západ, Američan Dean Reed putoval opačným smerom a zakotvil v niekdajšom východnom Nemecku.

Wheat Ridge/Bratislava 22. septembra (TASR) - Mal prezývky Červený Elvis, alebo tiež Súdruh rock and roll. Bol jediným americkým spevákom, ktorého propagoval komunistický režim v časoch najtuhšej normalizácie. Zatiaľ čo milióny ľudí utekali spoza železnej opony smerom na Západ, Američan Dean Reed putoval opačným smerom a zakotvil v niekdajšom východnom Nemecku. V sobotu 22. septembra uplynie 80 rokov od jeho narodenia.

Dean Cyril Reed sa narodil 22. septembra 1938 vo Wheat Ridge, čo je predmestie Denveru v americkom štáte Colorado. Na Coloradskej univerzite začal študovať meteorológiu, no už v tomto čase začínal ako rockandrollový spevák. V roku 1958 univerzitu opustil a zamieril do Hollywoodu, kde začal navštevovať hereckú školu a práve tu sa stretol s kolegami, ktorí mu vštepili ľavicovú politickú orientáciu.

Stal sa profesionálnym umelcom a naspieval niekoľko piesní, ktoré sa dostali do amerických hitparád. Väčšinou však spieval piesne prevzaté od Johnnyho Casha, Elvisa Presleyho alebo od Beatles. Jeho vlastný skladateľský potenciál bol oveľa slabší.

Napriek tomu sa stal populárnym, a to predovšetkým v južnej Amerike. V Argentíne sa v roku 1961 ocitol na prvej pozícii speváckeho rebríčka a za sebou nechal mená ako Elvis Presley, Paul Anka a Ray Charles. O tri roky zopakoval svoj úspech v Mexiku. V Argentíne mal dokonca vlastnú televíznu reláciu s názvom Dean Reed Show. Obľúbenosť mu zvyšovala aj charitatívna činnosť či kritika americkej politiky.

V roku 1965 cestoval Dean Reed na mierovú konferenciu do Helsínk. Celkom náhodou ho v parku začul spievať Boris Pastuchov, vtedajší šéf Komsomolu, teda sovietskeho mládežníckeho zväzu a priviedol ho do konferenčnej sály, aby delegátom zaspieval pieseň Petea Seegera We Shall Overcome (Zvíťazíme). Už rok na to podpísal Reed zmluvu so sovietskou nahrávacou spoločnosťou Melodija.

Istý čas žil v Španielsku a v Taliansku, pričom účinkoval v spaghetti westernoch. Aj keď išlo o menej známe filmy, stretol sa pri ich nakrúcaní s osobnosťami ako boli Anita Ekberg, člen Beatles Ringo Starr alebo jeden zo siedmich statočných Yul Brynner, s ktorým Reed účinkoval vo filme Zbohom, Sabata (1971).

V roku 1973 sa Dean Reed presťahoval do Východného Berlína. V Nemeckej demokratickej republike začal spolupracovať s tajnou službou ako IM (Inoffizielle Mitarbeiter), jeho krycie meno bolo "Victor". Pri nakrúcaní filmu Kit a spol. (1974) sa Reed zoznámil s východonemeckou herečkou Renatou Blume, ktorá sa neskôr, v roku 1981, stala jeho treťou manželkou. Známy bol tiež jeho dlhoročný vzťah s estónskou herečkou Evou Kivi, ktorý sa však neskončil manželstvom.

Z Reedovej filmovej produkcie vyčnieva western Pokrvní bratia (1975), kde bol jeho hereckým partnerom Gojko Mitić, herec a kaskadér z bývalej Juhoslávie, ktorý často stvárňoval Indiánov. V roku 1981 nakrútil Dean Reed film Spievaj, kovboj! Bol režisérom aj autorom scenára a spolu s ním vo filme hrala aj česká herečka Helena Růžičková, a tiež spevák Václav Neckář, ktorý sa stal dokonca Reedovým priateľom.

Po celý čas Dean Reed vlastnil aj americký pas a mohol cestovať na Západ. V roku 1978 ho v USA zatkli počas protestu, keď bez povolenia vstúpil na pôdu jadrovej elektrárne v Minnesote. Telegram za jeho prepustenie adresovaný prezidentovi USA Jimmymu Carterovi podpísalo viacero sovietskych umelcov.

"V polovici 80-tych rokov začali hudobné trendy zo Západu prenikať cez železnú oponu a základňa fanúšikov starnúceho Reeda začala erodovať," uvádza oficiálna stránka venovaná umelcovi. Dean Reed začal uvažovať o návrate do Spojených štátov.

Na jar roku 1986 poskytol rozhovor v americkej televíznej šou 60 minút, no vzhľadom na jeho politické názory mala relácia veľmi negatívnu odozvu, čo Reed ťažko znášal. Navyše sa mu rozpadalo manželstvo s Renatou Blume, ktorá nesúhlasila s nápadom presťahovať sa do USA. Po hádke s ňou 12. júna večer nasadol Dean Reed do auta. Jeho mŕtve telo sa našlo o päť dní neskôr v jazere Zeuthener neďaleko Reedovho domu.

O Reedovi bolo známe, že bol dobrý plavec. Objavili sa fámy, že ho dala zavraždiť Stasi, KGB alebo CIA, podľa niektorých dohadov išlo o samovraždu, čo mal potvrdiť aj po rokoch objavený list na rozlúčku. Podľa oficiálneho vyšetrovania sa herec jednoducho utopil nešťastnou náhodou v noci na 13. júna 1986.

"K môjmu životu patrí samozrejme aj láska a romantika. Som si istý, že v dnešných podmienkach je aj politika časťou našej existencie. Lenže, kto zabúda na také veci, ako je láska, tomu nikdy nemôžeš veriť jeho politický názor," vyjadril sa Dean Reed v jednom z rozhovorov. Počas svojho života vydal 30 singlov a 14 albumov, účinkoval v 30 krajinách sveta. Najvyššie ocenenie získal v roku 1978 – bola ním Leninova cena za umenie a literatúru.Téma TASR