Dana a Danica sú láskavé

TASR, 16. apríla 2018 5:51

Nositeľky tohto na Slovensku zaužívaného mena oslovujeme Danuška, Danielka, Dani, Danka.

Foto: TASR


Bratislava 16. apríla (TASR) - Ženské mená Dana, Danka, Danica majú rovnako ako meno Daniela hebrejský pôvod a meno v preklade znie "Boh je sudca". Nositeľky tohto na Slovensku zaužívaného mena oslovujeme Danuška, Danielka, Dani, Danka. Meniny oslavujú v rovnaký deň, 16. apríla.

Dany a Danice sú stále pripravené urobiť druhým láskavosť. Ide pritom na prvý pohľad o nenápadné ženy. Hľadanie vlastného ja ich často vedie k uzavretiu sa do svojho vnútorného sveta, čím sa izolujú od iných. Prvé citové alebo profesionálne úspechy im dodajú väčšiu sebadôveru.

Sú životaschopné, dlhodobo odolávajú únave a chorobám. Prospeje im jesť každý deň teplé jedlo.

Obľúbené farby týchto žien sú tmavomodrá a zelená, ochranná rastlina medovka, ochranné kamene ametyst a achát.

Medzi nositeľkami tohto mena nájdeme napríklad zosnulú českú herečku DANU MEDŘICKÚ (1920-1983), slovenskú spisovateľku a esejistku DANU PODRACKÚ, slovenskú herečku DANU KOŠICKÚ, módnu návrhárku DANU KLEINERTOVÚ a tiež slovenské herečky DANICU MATÚŠOVÚ, DANICU JURČOVÚ. Meno DANKA má slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet, bronzová medailistka z letných Olympijských hier v Londýne v roku 2012 DANKA BARTEKOVÁ.

Ženské meno DANA má aj samohybná húfnica, ktorej vývoj sa začal v ZŤS Dubnica nad Váhom na prelome 60.-70. rokov 20. storočia. Do výzbroje Československej ľudovej armády (ČSĽA) sa húfnice DANA dostali v roku 1977, sériovo sa vyrábali do roku 1989 v Dubnici nad Váhom. Húfnica bola skonštruovaná tak, že využívala podvozok automobilu Tatra 815. Jednou z nástupkýň húfnice DANA je ZUZANA. Húfnice DANA boli aj vo výzbroji Sovietskej armády, po rozpade ZSSR vraj ostali v Kazachstane. Necelé tri desiatky vlastnila aj Líbya, poľské húfnice DANA operovali v Afganistane od roku 2008.

V knihe pre deti DANKA a Janka od Márie Ďuríčkovej sa tiež stretáme s menom DANKA.

Téma TASR