Ďalekohľad predviedol pred 405 rokmi optik Johannes Lippershey

TASR, 2. októbra 2013 7:30

Za objaviteľa ďalekohľadu možno považovať nemeckého optika Johannesa Lippersheyho, ktorý sa v roku 1594 usadil v holandskom Middelburgu.

Ilustračné foto Foto: TASR
Middelburg/Bratislava 2. októbra (TASR) - Od predvedenia prvého ďalekohľadu a podania patentu naň uplynie v stredu 2. októbra 405 rokov.

Za objaviteľa ďalekohľadu možno považovať nemeckého optika Johannesa Lippersheyho, ktorý sa v roku 1594 usadil v holandskom Middelburgu.

V tom období však podobné optické zariadenia neboli neznáme. Podľa historických záznamov jeho prihláška len o niekoľko týždňov predbehla iného vynálezcu, Jacoba Metiusa. Dokonca sa uvádza, že aj objaviteľ mikroskopu Sacharias Jansen poznal túto technickú pomôcku.

Svoj patent na výrobu zariadenia, ktorým možno pozorovať vzdialené predmety akoby boli blízko, predložil Lippershey vrchnosti 2. októbra 1608 s tým, že ďalekohľad je využiteľný v armáde.

Mal v úmysle získať právo na výrobu ďalekohľadov na 30 rokov a obchodovať s nimi. Jeho ďalekohľad pozostával z dvoch šošoviek umiestnených za sebou a spojených v trubici. Zariadenie zväčšovalo iba trikrát.

Komisia usúdila, že zariadenie je príliš triviálne a jeho žiadosť o patent zmietla zo stola. Požiadala však Lippersheyho, aby sa pokúsil vyrobiť podobné zariadenie pre obe oči. Žiadosť Lippershey splnil v decembri toho istého roku a stal sa dodávateľom ďalekohľadov pre Holandsko.

Informácie o konštrukcii približujúceho optického zariadenia, ktoré mal Lippershey držať v tajnosti, sa dostali na verejnosť a zdá sa, že ich tvorivo využili ďalší šikovní ľudia. O niekoľko rokov Galileo Galilei namieril ďalekohľad do vesmíru.Téma TASR