Čo sa deje v mozgu, keď sa človek zamiluje?

TASR, 27. novembra 2012 12:04

Zamilovanému človeku ostáva rozum stáť. A to doslova.

Foto: TASR
Bratislava 27. novembra (TASR) - Pri pohľade na zamilovaného človeka, alebo skôr na jeho činy a skutky, si možno poviete, že ten určite ani trochu nerozmýšľa. V podstate sa nemýlite. Vedci zistili, že láska dokáže naozaj zastaviť rozum. Niektoré jeho časti sa aktivujú, ale väčšia časť sa práve naopak deaktivuje.

Skúmali viacero „zamilovaných mozgov“

Odborníci z University College of London na čele s profesorom Semirom Zekim si posvietili na viacero zamilovaných mozgov. Ľuďom skenovali činnosť mozgu, potom im do rúk dali fotografiu niekoho, koho milujú a sledovali, ako sa mozog zachová a čo sa v jeho činnosti zmení.

Podľa profesora Zekiho sa človeku pri pohľade niekoho milovaného aktivujú isté centrá v mozgu, ale deaktivuje sa centrum, ktoré je zodpovedné za rozhodovanie. Samozrejme, že niektoré rozhodnutia vie urobiť aj zamilovaný človek, napríklad vie si vybrať vhodnú hypotéku alebo robiť biznis (teda ak to vedel aj predtým). No niektoré rozhodnutia robí úplne iracionálne. Čo na zamilovaných ľuďoch vidíte už na prvý pohľad.

Láska je droga. Viac si prečítate na www.webmagazin.sk

Téma TASR