Český spisovateľ a disident Karel Pecka by sa dožil 85 rokov

TASR, 6. decembra 2013 7:42

Literárni kritici ho označujú za českého Solženicina.

Karel Pecka Foto: youtubeKlížska Nemá/Bratislava 5. decembra (TASR) - Český spisovateľ, politický väzeň a disident Karel Pecka by sa v piatok 6. decembra dožil životného jubilea 85 rokov.

Karel Pecka, ktorého literárni kritici označujú za českého Solženicina, sa narodil 6. decembra 1928 v Klížskej Nemej na Slovensku. V roku 1948 maturoval na Obchodnej akadémii v Českých Budějoviciach. V máji 1949 bol zatknutý za spoluvydávanie ilegálneho kultúrno-politického časopisu Za pravdu a za údajný pokus o prekročenie hranice. Obvinili ho z velezrady a odsúdili na 11 rokov väzenia. Väznený bol v Kladne a v pracovných táboroch v uránových baniach pri Jáchymove a Příbrame. Na slobodu sa dostal v roku 1959. Pracoval ako kulisár v pražskom Národnom divadle a v roku 1963 ho povolali vykonať náhradnú päťmesačnú vojenskú službu v Pomocných technických práporoch.

Pecka sa v rokoch 1965-1976 venoval výhradne literárnej činnosti a bol členom rady Obce spisovateľov. V roku 1968 mu udelili cenu vydavateľstva Mladá fronta.

V roku 1977 bol medzi prvými signatármi Vyhlásenia Charty 77. Charta 77 bola v bývalom komunistickom Československu prvým opozičným hnutím a zároveň prvým a najdlhšie pôsobiacim opozičným zoskupením v bývalom sovietskom bloku. Inšpirovala disidentov v ďalších krajinách k založeniu podobných hnutí. Vznik Charty bol reakciou na zverejnenie medzinárodných dohôd o občianskych, politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach. Dokumenty, ktoré prijala aj československá reprezentácia, vstúpili do platnosti v marci 1976, ale vtedajší komunistický režim ich do praxe neuviedol. Chartisti upozornili na tento fakt v dokumente, ktorý sa objavil v zahraničných denníkoch a agentúrach, no v československých oficiálnych médiách nebol zverejnený.

Karel Pecka publikoval okrem iného v časopisoch Host do domu, Plamen či Nové knihy. Debutoval v roku 1966 väzenskými poviedkami Úniky, nasledoval román Horečka a súbor poviedok Na co umírají muži, romány Velký slunovrat a Hra na bratství. Peckov román Štěpení napísaný po okupácii ČSSR a vydaný v samizdate sa stal prvým dielom, ktoré v Československu žijúci autor poskytol kanadskému torontskému nakladateľstvu 68 Publishers manželov Škvoreckých. Do českých kín sa dostal film Pasáž (1996), ktorý režisér Juraj Herz natočil podľa rovnomennej absurdnej novely Karla Pecku.

Z ďalšej tvorby Karla Pecku možno uviesť Motáky nezvěstnému alebo Malostranské humoresky, ktoré tiež vyšli v Toronte. Pecka napísal aj niekoľkých básnických zbierok a nerealizovaných scenárov.

Spisovateľ Karel Pecka zomrel po krátkej chorobe 13. marca 1997 v nemocnici na Žižkove v Prahe vo veku 68 rokov.
Téma TASR