Čerstvý päťdesiatnik Petr Zelenka sa venuje filmu, divadlu i opere

TASR, 21. augusta 2017 8:19

Odbor dramaturgie a scenáristiky vyštudoval na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU).

Praha/Bratislava 20. augusta (TASR) - Dramatik, scenárista a filmový režisér Petr Zelenka sa narodil v českej Prahe 21. augusta 1967. V pondelok bude mať 50 rokov.

Odbor dramaturgie a scenáristiky vyštudoval na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU). V rokoch 1990-1991 pracoval ako dramaturg v pražských filmových ateliéroch Filmové studio Barrandov. Svoje scenáre si po roku 1996 začal nakrúcať sám.
Petr Zelenka Foto: Wikipedia

Medzi jeho známe filmy patria napríklad Knoflikáři (1997) alebo Rok ďábla (2002). Scenáristicky sa napríklad podieľal na úspešnom filme Samotáři (2000).

Mystifikačný dokument Mňága Happy-end, ktorý je spojením filmového a hudobného sveta, vytvoril v roku 1996. Podobným spôsobom neskôr nakrútil snímku Rok ďábla (2002) o bizarnom hudobnom turné spevákov a hudobníkov Jaromíra Nohavicu a Karla Plíhala a hudobnej skupiny Čechomor. Film získal v roku 2003 hlavnú cenu Krištáľový glóbus na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v českých Karlových Varoch za rok 2002 a dostal aj šesť Českých levov/2002.

V roku 2004 režíroval v bratislavskom Divadle Astorka Korzo'90 hru Odchody vlakov, ktorú upravil na základe jednoaktovky autora Michaela Frayna Číňania.

Česko-nemecko-slovenský koprodukčný film Příběhy obyčejného šílenství (2005) Petr Zelenka nakrútil na námet vlastnej rovnomennej divadelnej hry, ktorú uviedlo v roku 2001 pražské Dejvické divadlo. V roku 2013 premiérovalo túto hru Štátne divadlo (ŠD) Košice. Ide o sériu príbehov a sériu dejových línií, ktoré zjednocuje hlavný hrdina, okolo ktorého sa všetko odohráva. Je to komédia plná inteligentného humoru a sebairónie, často až na hranici cynizmu.

Film Karamazovi, ktorý režisér Petr Zelenka nakrútil v roku 2008, podľa rozhodnutia Českej akadémie filmovej a televíznej tvorby získal ocenenie Český lev/2008. Zelenka dostal vtedy aj cenu za najlepšiu réžiu. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 2008 tento film dostal od poroty zvláštne uznanie a navyše aj cenu Medzinárodnej federácie filmových kritikov.

V roku 2011 uviedla televízia v Českej republike 45-dielny seriál Terapie o práci psychoterapeuta, na jeho réžii sa okrem Mareka Najbrta a Jaroslava Fuita podieľal aj Petr Zelenka.

V pražskom Národnom divadle (ND) režíroval operu Toufar, ktorej premiéra bola v roku 2013 a jej nosnou témou je príbeh "číhošťského zázraku" z roku 1949, za ktorý Štátna bezpečnosť (ŠtB) obvinila a na smrť umučila nevinného farára Josefa Toufara.

Jeho čierna pseudodokumentárna komédia Ztraceni v Mnichově (2015), na ktorej sa podieľal scenárom aj réžiou, si v roku 2016 odniesla najviac cien českej filmovej kritiky, keď premenila všetky tri nominácie na cenu za najlepší scenár, réžiu a film. Ocenenie Český lev/2015 získala táto snímka za strih a scenár.

Téma TASR