Bartolomej si verí

TASR, 24. augusta 2017 5:51

Bartolomejovia majú meniny 24. augusta.

Foto:TASR


Bratislava 24. augusta (TASR) - Bartolomej je novozákonné meno hebrejského pôvodu a v preklade znamená "Talmajov syn". Mužov s týmto menom stretávame u nás iba výnimočne a oslovujeme ich Barto, Berco.

Bartolomejovia majú meniny 24. augusta. Sú to muži, ktorí všetko prekonajú. Vyjadrujú sa veľmi otvorene. Niekedy sú vzťahovační a majú výraznú sebadôverou.

Ako školopovinní sú často neposední a nesústredení, rodičia majú čo robiť, aby na nich dohliadli a usmernili ich.

Bartolomejov vábia dobrodružné cesty, preto vyhľadávajú prácu napríklad v exotických krajinách. Majú aj umelecké sklony.


Ich citový život je rýchly a búrlivý. Potrebujú určitý čas, kým dozrejú.

Životaschopnosť Bartolomejov je dobrá, horšie je to s pravidelným a racionálnym stravovaním. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Šťastné farby Bartolomeja sú žltá a medená. Ochranné rastliny nechtík a rumanček, ochranné kamene granát a jantár.

Podľa Historického kalendára sa 24. augusta 1850 v Beckove narodil katolícky kňaz a historik BAROLOMEJ REVICKÝ. Zomrel 18.1.1925.

SVÄTÝ BARTOLOMEJ, ktorého sviatok pripadá na 24. augusta, patril medzi 12 apoštolov Ježiša Krista. Podľa tradície pôsobil na Strednom východe až po Indiu. Zomrel okolo roku 51 na území súčasného Arménska mučeníckou smrťou.

Rovnaké pomenovanie - SVÄTÝ BARTOLOMEJ (franc. Saint-Barthélémy) nesie aj ostrov v Karibskom mori, ktorý patrí do súostrovia Malé Antily.

S týmto menom sa spája aj historická udalosť - BARTOLOMEJSKÁ NOC, alebo aj Parížska krvavá svadba - vyvražďovanie hugenotov v Paríži na príkaz kráľa Karola IX. pri príležitosti svadby sestry kráľa. Pritom sobáš mal byť výrazom zmierenia hugenotov a katolíkov. BARTOLOMEJSKÁ NOC nastala v noci z 23. na 24. augusta 1572, teda na deň sv. BARTOLOMEJA. Len za noc prišlo o život 3000 ľudí, v dôsledku následných nepokojov v krajine zomrelo 5000 až 10.000 osôb.

Hudobný skladateľ a dirigent BARTOLOMEJ URBANEC (1918-1983) stále patrí medzi zástupcov tohto mena na Slovensku.

Český folkový pesničkár, textár a básnik Jaromír Nohavica má pieseň Ondřej a BARTOLOMEJ, to jsou dva zvony, ... .

Téma TASRPoužívaním stránok SkolskyServis.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac