Autor Kontrabasu a Parfumu Patrick Süskind má 70 rokov

TASR, 26. marca 2019 6:05

Süskindov román Parfum - Príbeh vraha sa dočkal aj niekoľkých vydaní v slovenskom jazyku.

Ambach/Bratislava 26. marca (TASR) - Nemecký spisovateľ Patrick Süskind, autor svetoznámeho románu Parfum - Príbeh vraha, ktorý bol preložený do 48 jazykov a predalo sa ho viac ako 20 miliónov kusov, bude mať v utorok 26. marca 70 rokov.

Süskindov román Parfum - Príbeh vraha sa dočkal aj niekoľkých vydaní v slovenskom jazyku. V roku 2015 pripravilo vydavateľstvo Slovart vydanie tohto románu aj s prekvapením. Do knižného vydania zakomponovalo vôňu, ktorá sa uvoľnila s každým otočením stránky tohto strhujúceho príbehu.

S podmanivým príbehom Süskindovho románu sa stretli aj filmoví fanúšikovia. Román na filmové plátno pretavil nemecký režisér Tom Tykwer v roku 2006. V hlavných úlohách sa predstavili Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman a Rachel Hurd-Woodová.

Patrick Süskind sa narodil 26. marca 1949 v Ambachu, neďaleko Mníchova. K písaniu nemal ďaleko, jeho otec Wilhelm Emanuel Süskind bol totiž spisovateľom, novinárom a prekladateľom.

Po absolvovaní konzervatória, kde študoval hru na klavír, sa budúci úspešný spisovateľ Patrick Süskind venoval stredovekej, ale aj modernej histórii najprv na mníchovskej univerzite a v rokoch 1968- 1974 aj na univerzite v Aix-en-Provence na juhu Francúzska. Po štúdiách sa vďaka finančnej podpore usadil v Paríži, kde sa venoval písaniu poviedok a filmových scenárov, ktoré sa však nedočkali realizácie.

V súčasnosti Patrick Süskind žije a tvorí striedavo v Mníchove, Seeheime neďaleko Starnberského jazera a vo francúzskej obci Montolieu. Je známy tým, že sa vyhýba nemeckej spisovateľskej komunite, neposkytuje rozhovory novinárom a nevenuje sa ani osobnej propagácii vlastných kníh.

Celosvetovému úspechu románu Parfum - Príbeh vraha predchádzala Süskindova próza Der Kontrabaß (Kontrabas, 1981), z ktorej sa neskôr stala slávna rovnomenná divadelná hra. Hru napríklad viac ako 20 rokov uvádzali aj v bratislavskom divadle Štúdio L+S. V slovenskom divadelnom prevedení Kontrabasu exceloval Martin Huba. Divadelnú hru o priemernom kontrabasistovi v štátnom orchestri, plnú humoru a irónie, odohrali celkovo 167-krát.

V roku 1985 vydal Patrick Süskind svoj najslávnejší román Das Parfum. Die Geschichte eines Mörders (Parfum - Príbeh vraha). Román je vydarenou zmesou napínavého príbehu o genialite ľudského ducha, skazenosti človeka a zmyselnej vášni, ktorý sa odohráva v temných uličkách Paríža v 18. storočí. Hlavná postava románu Jean-Baptiste Grenouille sa narodil s výborným čuchom a pamäťou, čo mu umožňuje dokonale analyzovať a kombinovať vône. Grenouillova vášeň pre vône sa postupne zmení na posadnutosť a túžba vytvoriť dokonalú vôňu ho doženie až k vražde.

Medzi ďalšie diela tak trochu tiež tajomného nemeckého spisovateľa Patricka Süskinda patria napríklad prózy Die Taube (1987), Die Geschichte von Herrn Sommer (1991, slovensky: Príbeh pána Letka, 2007), Drei Geschichten (1995), alebo zbierka esejí Über Liebe und Tod z roku 2006.

Za scenár k filmu Rossini režiséra Helmuta Dietla získal Patrick Süskind v roku 1997 cenu nemeckého ministerstva kultúry.
Téma TASR