Anton je činorodý

TASR, 13. júna 2018 5:51

Mužské meno Anton má latinský pôvod a jeho význam je "popredný", "vynikajúci".

Foto: TASR


Bratislava 12. júna (TASR) - Mužské meno Anton má latinský pôvod a jeho význam je "popredný", "vynikajúci". Nositeľov tohto menej zaužívaného mena oslovujeme Tónko, Tóno, Toník, Tondo.

Antonovia, ktorí majú meniny 13. júna, sú nabití emotívnosťou, činorodosťou, ale reagujú pomalšie. Nevrhajú sa hneď do dobrodružstiev, všetko si najskôr dôkladne uvážia. Týchto mužov vábi štúdium filozofie, psychológie a medicíny. Uživia sa aj ako športovci, vedia vytvoriť znamenitý kontakt s obecenstvom. Majú radi hlbokomyseľné rozhovory v úzkom kruhu. Charakterizuje ich aj pevná vôľa a mravný charakter.

Tónkovia sú veľmi odolní voči únave a obdarení obdivuhodnou vitálnosťou, no potrebujú spánok a pobyt na čerstvom vzduchu. Ich slabou stránkou je zrak. Prospeje im, ak budú piť veľa tekutín a do jedálneho lístka zaradia karfiol, zelenú fazuľku a uhorky.

Obľúbené farby Antonov sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj, kokorník, ochranné kamene granát a achát

Kňaz, rehoľník, učiteľ cirkvi, jeden z najuctievanejších svätých, rodák z Lisabonu ANTON PADUÁNSKY (okolo 1195-1231), ktorého sviatok pripadá práve na 13. júna, ďalej slovenský kňaz, jazykovedec, ktorý prvý kodifikoval spisovnú slovenčinu, známu ako bernolákovčina, ANTON BERNOLÁK (1762-1813), jeho meno nosí aj planétka (13916) Bernolák. Zosnulý katolícky kňaz, salezián, publicista, spisovateľ, teológ, filozof a prekladateľ ANTON HLINKA (1926-2011), zosnulý salezián, charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačného centra RESOTY ANTON SRHOLEC (1929-2016). Zosnulý slovenský literárny historik a teoretik, jeden z najvýznamnejších slovenských aj svetových translatológov, zakladateľ Nitrianskej translatologickej školy ANTON POPOVIČ (1933-1984), hudobník, skladateľ, producent, dirigent a občiansky aktivista ANTON POPOVIČ, zosnulý herec ANTON MRVEČKA (1934-1985), prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, v 90. rokoch 20. storočia poslanec a veľvyslanec v Kanade ANTON HYKISCH, románopisec, televízny a filmový scenárista, rozhlasový dramatik ANTON BALÁŽ, zosnulý bývalý futbalista a úspešný tréner najmä Spartaka Trnava ANTON MALATINSKÝ (1920-1992) i bývalý reprezentant Československa v dráhovej cyklistike, slovenský cyklista 20. storočia, víťaz OH v Montreale 1976 ANTON TKÁČ, rovnako aj reprezentant Ruskej federácie v biatlone ANTON VLADIMIROVIČ ŠIPULIN, brat slovenskej biatlonovej reprezentantky Anastasii Kuzminovej - títo a okrem nich ďalší muži majú sviatok pripadajúci v slovenskom kalendári na 13. júna.

Meno z tohto dátumu nájdeme aj v názve slovenskej obce SVÄTÝ ANTON.

Aj v názve filmovej českej komédie režiséra Martina Friča z roku 1932 ANTON ŠPELEC, OSTROSTŘELEC, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil Vlasta Burian, je meno z 13. júna.

Téma TASR