Alfred Nobel získal americký patent na dynamit pred 145 rokmi

TASR, 25. novembra 2012 11:45

Švédsky priemyselník Alfred Nobel si dal patentovať v USA svoj vynález - výbušninu dynamit.

Archívna snímka, priemyselník vynálezca Alfred Bernhard Nobel Foto: TASR
Washington/

Bratislava 25. novembra (TASR) - Švédsky priemyselník Alfred Nobel si dal patentovať v USA svoj vynález - výbušninu dynamit. Patentovú listinu získal 25. novembra 1867, od tohto dátumu uplynie v nedeľu 145 rokov.

Alfred Nobel prežil plodný život vedca, vynálezcu a podnikateľa. Vynikal aj ako obchodník a podnikateľ s obrovským citom pre finančné transakcie. Dosiahol nevídané zisky a zaradil sa medzi najúspešnejších a najbohatších ľudí planéty.

Nitroglycerín vynašiel taliansky chemik Ascanio Sobrero v roku 1846. Ako tekutina bol však veľmi nebezpečný a práca s ním znamenala vysoké riziko. Nobel začal s experimentovaním s nitroglycerínom v roku 1860. Napriek tomu, že jeho brat pri výbuchu laboratória zahynul, Nobel v práci pokračoval a v roku 1866 dospel k poznatku, že keď nitroglycerín absorbuje diatomická zemina, vznikne pevná výbušnina stabilnejšia proti tlaku a nárazu. Výbušninu nazval dynamit a požiadal o patent. Svoj vynález považoval za prostriedok na zníženie nákladov spojených s odstrelom skál, razením tunelov, stavbou kanálov a inými konštrukčnými prácami. Dynamit sa však nevyhol ani využitiu v zbrojárskom priemysle.

Keď si vo svojom omylom uverejnenom nekrológu Nobel prečítal, že ho považujú za obchodníka so smrťou, začal sa zaoberať tým, ako využiť dosiahnutý majetok pre blaho ľudstva. K myšlienke podporiť cenou významné počiny osobností ho priviedla zrejme Bertha von Suttnerová, jeho krátkodobá sekretárka a neskoršia priekopníčka mierového hnutia, ku ktorej prechovával neopätovanú náklonnosť. Finančný fond, z ktorého sa dodnes vyplácajú odmeny laureátom Nobelovej ceny, ustanovil podpisom svojho testamentu v roku 1895.
zdroje: http://www.investopedia.com, www.k-grayengineeringeducation.com

Téma TASR