25 druhom primátov hrozí vyhynutie

TASR, 15. októbra 2012 11:53

Dvadsiatim piatim druhom opíc, lemurov a goríl hrozí vyhynutie v dôsledku odlesňovania a obchodovania s nimi, varovali experti z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov

Naí Dillí 15. októbra (TASR) - Experti z Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) dnes vyzvali na prijatie globálnej akcie na ochranu týchto ohrozených druhov primátov.


Lemure pochádzajú z Madagaskaru. Čeľaď dostala meno podľa starorímskej viery, podľa ktorej boli považované za duchov, kvôli tomu, že boli nočné živočíchy Foto: archív TASRŠesť z vážne ohrozených druhov žije na ostrove Madagaskar pri juhovýchodnom pobreží Afriky, po päť vo vnútrozemí Afriky a v Južnej Amerike a deväť v Ázii. Vyplýva to zo správy IUCN, ktorú dnes zverejnili na konferencii o biodiverzite v indickom Hajdarábáde.

Primáty, ktoré sú najbližšími žijúci príbuznými človeka, prispievajú k ekosystému rozptyľovaním semien a udržiavaním pestrosti lesa. Konzervačné snahy pomohli niekoľkým druhov primátov, ktoré už boli vyradené zo zoznamu ohrozených druhov, pripravovaného každé dva roky expertmi, informovala IUCN.V správe upozornila, že madagaskarské lemury vážne ohrozuje ničenie ich životného prostredia a ilegálny lov, ktorý výrazne narástol po zmene vládnej moci v krajine v roku 2009. Napríklad z opíc druhu Lepilemur septentrionalis žije vo voľnej prírode na Madagaskare už iba 19 známych exemplárov.

Vyše polovicu z 633 druhov primátov vo svete ohrozujú ľudské aktivity ako je pálenie a prečisťovanie tropických pralesov, lovenie primátov na mäso a ilegálne obchodovanie s nimi.

Téma TASR